Gönderen Konu: Mahmut Gökdemir'in 1/87 Ölçek El Yapımı TCDD Dizelleri  (Okunma sayısı 45949 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: MAHMUT GÖKDEMİR'İN 1/87 ÖLÇEK EL YAPIMI TCDD DİZELLERİ
« Yanıtla #20 : Mayıs 13, 2008, 16:24:35 »
haldun Bey teşekkürler
Teoman beyin gözü benden daha mukayeseci dir o benden daha iyi algılayacaktır
Benim gördüğüm aşağıdaki resimde kapak kolları için düz geçiş yapılabilirmi?

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #21 : Mayıs 13, 2008, 16:30:59 »
ihsan bey.
o aralıkları vermek benim elimde.
tabiiki yapılabilir.
bugun sadece denem yaptık sayın.
daha ölçülerimiz kesinleşmedi.
amma sanırım guzel bir sonuca varacagız.
 öğretici ikazlarınızı esirgemeyin.( tüme arkadaşlarım icin soyluyorum)
sevgiyle.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #22 : Mayıs 13, 2008, 17:28:22 »
Haldun Bey deneme buysa kesin sonuç herhalde mükemmel olur
Teoman beyin görüşlerini bekleyelim
Gözüme çarpan bir yer
Tel havalandırma resimlere bakınca orjinalde biraz aşağıda görünüyor sizdeki ortada
Tel havalandırma alttaki kısa üsttei uzun  kapak var
Bilmiyorum çizgi ile bu efekt verilebilirmi veya sonradan buraya kağıt yapıştırılması nasıl bir görüntü verir
SYGLR

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #23 : Mayıs 13, 2008, 18:08:54 »
sevgili ihsan bey.
adı üztünde Teoman bey hocamızdır.
o okuldan geldikten sonra mesajları ve resimleri incleyerek gerekli fikirlerini soyleyecektir.
ben elimdeki tekonlojik imkanları,elle yapılması zor,ve birbirinin tam aynısı gereken cogaltmalı yerlerde yardımcı olmak durumundayım.
teoman hocamızın ilk mesajından ve görüşlerinden sonra daha sihhattli  kararlar verebilecegiz.
dediğiniz gibi ben dogru ve guzel yolda oldugumuzdan eminim.
sevgiyle

Çevrimdışı mahmutgökdemir

• Mahmut Gökdemir
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #24 : Mayıs 13, 2008, 21:38:09 »
Haldun abi
Ellerinize sağlık deneme amaçlıda olsa çok güzel olmuş,ölçülendirmede ve detay konusunda  teoman bey  zannediyorum sizleri bilgilendirir ,ama şimdiden çok güzel bir çalışma ortaya çıkmış tekrar ellerinize sağlık

mahmut

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #25 : Mayıs 13, 2008, 21:41:18 »

Haldun Bey, ilk çalışma olarak oldukça iyi görülüyor. İhsan Bey'in önerisini dikkate alarak
kestiğiniz parçaya boya atmanız detayları daha iyi ortaya çıkarmış.

Fotoğraflarınızı inceleyerek üzerinde yorum yapalım.

Kestiğiniz parça beyaz olduğundan doğal olarak detaylar beyazın ışığı yansıtmasından dolayı
görülmüyor. İçe detaylar kirletme yaptığınız için seçlilebiliyor olsada İhsan Bey'in astar boya
atmanızı önerisi yerinde olmuş.

Bu arada hatırlatırım ben astar boya rengini açık gri olarak kullanıyorum. Genelde gri
renk; detayları çok daha iyi gösteriyor.

Parçanın boyandıktan sonraki görünümü daha netleşmiş olarak gözleniyor. Kapak dizilimi elle
yapımdan çok daha iyi ve aralıklar içe detay olarak verilmiş ki çok mükemmel olmuş.

Kapaklar üzerindeki havalandırma ızgaraları ikili sıra olarak gerçeğe çok uygun bundan daha
iyisi olamaz. Ancak alt alta olacak şekildeki aralıkları biraz açık ama bu kadarı bile çok iyi.
Teknik olanaklar ancak bu kadarına elvermiş, bence çok uygun.

İhsan Bey'in kapı koları için düz geçiş yapılması önerisi  şu anda gereksiz. Gövde üzerinde
daha fazla düz oyma işlemi yapılmamalı. Kollar için ilerde bir başka yöntem düşünebiliriz.'' L''
şeklinde çok ince bakır telden kapı kolları denemesi yapılbilinir.

Gövde üzerinde havalandırma bölümü yine İhsan Bey'in belirttiği gibi daha aşağı çekilmesi
gerekiyor.
Hatta bu bölüm tamamen oyulup Mahmut Bey'in yaptığı gibi tel konulabilir.

Burada kullandığı Mahmut Bey açıkllayabilirse çok iyi olur. Gerçak lokomotifte bu büyük
havalandırma bölümünün ölçüleri kesin olmamakla birlikte 1500mm X2500mm (1.5mX2.5m)
civarında.

Lokomotifin gövdesinin her iki yanında bulunan havalandırma bölümünün görünümünden
yapısını daha iyi inceleyebiliriz. Model üzerinde bu parçanın çevresinde iç kısmı oyularak
boşaltılacak ve arkasına tel konularak bu durum çözümlenir, zaten Mahmut Bey'de bu
şekilde çözümlemiş.

Benden istediklerinizi belirterek konuya devam edelim.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #26 : Mayıs 13, 2008, 21:51:30 »
Teoman bey , Haldun bey ve İhsan bey, öyle görünüyor ki muhteşem bir iş çıkacak.Nasıl olur bilmiyorum ama en azından gövde kısmını birçok insanın isteyeceğini de düşünün ( tabi yapışmamış ve boyanmamış olarak ) ve ona göre bir üretim yapmaya çalışın lütfen.Başarılar ve kolay gelsin dileklerimle...............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Mahmut Gökdemir
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #27 : Mayıs 13, 2008, 22:52:01 »
Teoman bey selamlar
Motor kaputundaki tel ızgara birçoğumuzun evinde bulunan çay süzgeci bu demliklerin içine konan 9 cm yüksekliğinde 7 cm genişliğinde hanımların rahatı düşünülerek yapılan süzgeçlerden .

selamlar
mahmut

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #28 : Mayıs 13, 2008, 22:57:25 »

Mahmut Bey, çok teşekürler.
Gövde üzerindeki havalandırma bölümüne bu malzmenin kullanılması sizin yaptığınız çalışmada çok uygun olmuş. Bu malzeme yeni yapılacak model çalışmasında da kullanılabilir.

Tavan bölümünde üçgen bir yapı mevcut bu konuda bilgi verebilirmisiniz.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

• Mahmut Gökdemir
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #29 : Mayıs 13, 2008, 23:45:14 »
Teoman Bey selamlar
Tavan daki üçgen yapıdan kasdettiğiniz tavanın eğimli yapısı zannediyorum.Eğer doğru ise ortadan yanlara 1,5 mm egimli bir tavan yapısı var,motor bölümünde 22 mm genişlik 18 cm uzunluktaki düz bir plastiği maket bıçağı ile ortadan kopmayacak şekilde diklemesine kestim ve 1.5 mm eğimi verdikten sonra aynı ölçülerdeki başka bir düz plastikle yapıştırdım. ön ve arkadaki boşlukları gene plastikle doldurdum üst tavanda meydana gelen yarığı gene plastik tozuyla doldurarak kapattım ,makinist kabinindede bu ölçü aynıdır.
Eğer kasdettiğiniz başka bir şeyse lütfen beni haberdar ediniz.

selamlar

mahmut

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #30 : Mayıs 14, 2008, 04:06:02 »
Hepsi kendi konularında uzmanlaşmış 4 üyemizin fikir alışverişlerini ve paylaşımlarını büyük zevkle izliyoruz.

Sonucun çok güzel olacağına eminim.

Kolay gelsin.

Harun

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #31 : Mayıs 14, 2008, 11:39:58 »
Gerçek modelcilerin ortak çalışmasını, detay anlayışlarını ve istekliliklerini büyük bir tad alarak izliyorum. Bence hem ortak çalışma bilincimizin gelişmesi, hem de ortaya çıkacak eser açısından örnek alınacak bir çalışma olacak nitelikte.Tüm dostlarımızın ellerine ve emeklerine sağlık. Saygı ve sevgilerimle... İlyas Şıklar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #32 : Mayıs 14, 2008, 13:18:52 »

Harun Bey, Ümit Bey, İlyas Bey destekleyici ve bizleri teşvik edici güzel sözleriniz için
çok teşekkürler.

Mahmut Bey, tavan yapımıyla açıklamalarınız doğrultusunda ve sizin yapmış olduğunuz
model üzerinden ölçülendirme karşılaştırmalarıyla tavan yapımını diğer arkadaşlarımızın
da yaralanacağı şekilde açıklamaya çalışacağım. Burada siz de gereken tamamlayıcı
açıklamalarda bulunarak çalışmayı sürdürelim.

Haldun Bey, siz de bu arada tavan yapımıyla pratik olarak CNC de gerekli çalışmaları
sürdürürseniz çok iyi olur.
Gövde yanları ile ilgili kağıt üzerine çizimle CNC için yardımcı olabilirim. Akşam kağıt
üzerine çizim ile devam edeceğim. Bağlantıyı devam ettirelim.

Model üzerinden tavan yüksekliğini inceliyoruz. Orta nokta 4mm'lik bir yükseklik gösteriyor.

Tavan eni 21mm gösteriyor. Mahmut Bey 22mm olarak bildirmişti. Ancak parça 22mm olarak
kesilmiştir. Kenarların içe doğru eğimi için yapılan tesfiyeden dolayı 1mm'lik kayıp olmuş.

Markizin kısmından geriye doğru ölçülendirdiğimizde 180mm tam ölçü olarak görülmektedir.

Evergreen plastik tabakalardan 0.40mm olan parça üzerine; eni 20mm uzunluğu 180mm
ölçülerinde tavan üst parçası için çizim yapıyoruz. Ortadan uç kısımlara doğru eğim vermek
amacıyla ortadan boylamasına bir çizgi daha çiziyoruz.

Dış kenarlarından çizdiğimiz çizgiler üzerinden tavan parçasını kesip çıkarıyoruz. Tavan orta
çizgisi üzerinde ise maket bıçağımızı fazla bastırmadan yarık açacak şekilde kesim yapıyoruz.

Maket bıçağımızla iz yaparak yardığımız orta kısmı yana doğru eğim vererek üçgen şekil
veriyoruz.

22mmX180mm bir parça daha plastik parçadan kesiyoruz. Bu kez 1mm'lik levhadan dikdörgen
parçayı çıkarıyoruz.

Kestiğimiz parçaları model üzerinde karşılaştırarak kontrol ediyoruz. Açıklık plastik parça ile
doldurularak macunlanıp düzlenecek.

Mahmut Bey, tavan üzerinde havalandırma bölümünü ve ek parça görünümlerini ( tavan
üzerindeki aralıklı olarak yapılan yarıklar ) nasıl verdiğinizi açıklamalarınızla devam edelim.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

• Mahmut Gökdemir
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #33 : Mayıs 14, 2008, 21:02:11 »
Teoman bey selamlar
Tavan çalışmanızı görünce yaptığım açıklamayı bu derece kusursuz yaptığınız için ellrinize sağlık demekten başka birşey diyemiyorum gerçekten sanki kendim yapıyormuş izlenimini bende uyandırdınızölçülendirmelerdeki eksiklerde tam tespit ettiğiniz gibi tabii bizim eller CNC olmadığı için bu tür hatalar çıkıyor.affola
Tavan ve motor 4 bölüm den oluşuyor ilk bölüm makinist kabininden itibaren 5.ve 6 kapılar arası 2. bölüm 6 kapıdan havalandırma ızgarasına kadar 3. bölüm havalandırma ızgarası devamıda 4. bölüm

devam edecek

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #34 : Mayıs 14, 2008, 21:12:47 »

Mahmut Bey, açıklamalarınıza ben de teşekkür ederim.

Bu arada ben de bir yandan çizim çalışmasına devam ediyorum.

Çizim bittiğinde ölçülerini de belirterek tekrar tamamını yollayacağım.

Haldun Bey, msn da sizi beklemeye devam ediyorum.
Zamanı iyi değerlendirmemizde yarar var.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #35 : Mayıs 14, 2008, 21:53:52 »
sevgili temoman hocam ve mahmut kardesim..
sanırım sonunda tam anlastık. teoman hocamın bu olculendirmeleri ve resimleri bana yetecek.
bu arada
kemal omay abime bir mesajım var...
ben su anda ki teoman hocamın yonetimiyle sadece iki yan uzun cepheyle sınırlıyım.
ilerleyen paylaşımlarda devam eden seyler yaparım..
biz buradaki sonuca bir gelebilsek  o zaman ben zaten bunları cogaltarak reeel manada paylaşacagız...
yoksa  fi tarihinde 11.000 dolar odediğim anasını sattıgımın makinesi ortak bir işe yaramaz ise ben ne yapayım. beni herkes tanıyor
sevgiyle

• Mahmut Gökdemir
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #36 : Mayıs 14, 2008, 22:00:39 »
Tavan çalışmamızda ve ölçeklendirmede dikkat etmemiz gereken bir nokta var.Ben o lokomotifi yaparken BR 232 Ludmilla nın bojilerini örnek alarak yapmıştım  bütün kasa bu dizayna göre şekillenmişti bu da motor kaputundaki kapıların ölçülerini belirledi yanılmıyorsam kapı ölçüleri 6.5 mm dir bunu niye anlatıyorum kaput üzerindeki kapıların ölçüleri tavandaki bölümleri oluşturacaklar bir önceki mailde verdiğim kapı adetleri  bu ölçekle şekillenirse tavandaki yerleride ona göre belirlenir.
Teoman Bey mutlaka dikkat etmişsinizdir ama gene de gözden kaçma ihtimaline karşı hatırlatmak istiyorum motor kaputundaki ilk bölümde yani makinist kabininden sonraki bölümde ilk 2 kapıdan sonra tıpkı kapı ebadında ama kapı olmayan bir bölüm vardır. makinist kabininden hemen sonra 1.5 mm lik (ben bunlara kaput tutacakları diyorum) tutacak  sora iki kapı ,kapı büyüklüğünde tutacak 3 .kapı 3.5 veya 4 mm genişliğinde bir tutacak daha 4 ve 5. kapılar gene 1,5 mm genişliğinde tutacak ki bu tutacağın orta bölümü tavandaki ayrımın noktası ,sonra 6ve 7. kapılar bunlar birbirlerine bitişikler sadeec arada mikron düzeyinde bir ayrım  7. kapıdan sonra gene 1,5 mm lik tutacak ve 8 ve 9 kapılar gene bitişik devamında 1.5 mm lik tutaca ve 10. kapı tek başına devamında 1.5 mm lik tutacak, 11. ve 12. kapılar bitişik arada 1.5 mm lik tutacak ve 13 ve 14 .kapılar devamında 1.5 mm lik tutacak  ve havalandırma ızgarası ızgaradan önceki 1.5 mmlik tutacak tavanda  2. ayrım noktası ızgaradan sonra gene 1.5 mm lik tutacak  ki burasıda tavanda 3. ayrım noktası devamında 15 ve 16 . kapılar sonrasında 5 mm lik kaporta sonu.

Teoman Bey tavandaki bu ayrım noktalarını  ben tavanı eğmeden yapmıştım kusura bakmayın sizin bu kadar hızlı olabileceğinizi tahmin edemediğimden size ekstra bir zorluk çıkartmış gibi hissettim kendimi  onun için tavanı yapıştırmayın dedim buraları kalemle çizdikten sonra , önce metal bir cetvelle ve sivri bir metalle bu çizgi üzerinde bir yol yaptım daha sonra standart maket bıçaklarından küçük olanının kesen tarafı değilde tersiyle o yol üzerinde gitgellerle kanalları açtım, tabii sizin bu nunla ilgili daha gelişmiş teknikleriniz varsa onları öğrenmektende zevk duyarım, bütn bunları plastiği egmeden çok daha rahat yapıllıyor

Bir de tavandaki Fanlar havalandırma ızgaralarının tam hizasında ,tavanda iki büyük Fan vardır ve fanlar benim yaptığım gibi ızgara altında gizli değil bariz ortadırlar ve nerdeyse tavanın tamamını kaplarlar.Tavanda buraya yuva açmak için ben matkap uçlarıdan faydalanıyorum maket bıçagı kullanarak çıkarmalarda plastik esneme yaptığı için önce çıkaracagım alanın tam çerçevesinde delikler açıp sonra bıçakla temizleyerek bu alını açıyorum havalandırma ızgaraları ve fanların kenarları kredi kartı,

şimdilik aklıma gelenler bunlar

serlamlar saygılar

mahmut

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #37 : Mayıs 14, 2008, 22:13:48 »
Konuyu bölmek istemem ama, Ludmilla'nın plastik modelini yapmış idim, ihtiyaç olduğunda derhal size gönderebilirim. Bizim de bu sayede ustalara bir katkımız olur belki. İyi çalışmalar dileklerimle hepinize kolay gelsin... İlyas Şıklar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #38 : Mayıs 14, 2008, 23:17:42 »
sevgili ilyas,
ben su anda teoman hocam ile telefon ve mail konusmasındayim. ne dediğini anlamadım amma herkes buraya bir sey katsın.
dikkat edersek ekip çalışması halindeyiz.
destekleriniz icin tesekkurler

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #39 : Mayıs 14, 2008, 23:23:22 »

Mahmut Bey çok teşekkürler. Çizimi aşağıda aktarıyorum. Onun üzerinden de yorum yapabiliriz.

İlyas Bey, konuyu bölmek ne demek herzaman görüşlerinizle katılımınızı bekleriz. Bu çalışma
hepimizin.
Sen ben yok modeltrenciler formu katılımcıları hepbirlikte biz olarak çalışmamız sürecektir.
Modelinizi gönderebilirsiniz özel mesajda adres belirtirim. Bu yaklaşımınız için çok teşekkürler.

Yan gövde çizim çalışması sonuçlandı.

Saygılar
Teoman Kardaşlar