Gönderen Konu: roco e160 lokomotif detaylandırması ve dijital çevrimi  (Okunma sayısı 4527 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Merhaba değerli arkadaşlarım.Analog olan roco e 160 lokomotifimi dijitale çevirirken  birazda  detaylandırma çalışmaları yapayim dedim.Bu eski dönem(sanırım era 3-4) sayılabilecek bence çok güzel bir loko.Ancak roco firması o yıllarda bazı yan parmaklık detaylarını çok belirgin çalışmamış.Gövdeye fix tek kalıptan çıkarma yoluna gitmişki buda pek hoş durmuyordu açıkçası.Bende yine gitar tellerinden bükerek bu detayları oluşturmaya çalıştım.Mini drill yardımı ile yorgan iğnesini matkap ucu olarak kullanarak delikler açıp, gövdeye uygun olarak bükülen telleri yerlerine taktım.Yine pattex universal yapıştırıcı yardımı ile iyicede sağlamlaştırdım.Ardından hornby decoder kullanarakta dijitale çevrdim.Şaseden beslenen tungsten lambaları çıkarıp yerine ledler kullandım.Ben ledlerin o çok parlak, beyaz renk ışıklarını pek sevmediğim için ledlere airbrush yardımı ile sepia ve oranj transparan boyama yaptım.Bu sayede far ışıkları tungsten lamba rengine daha çok benzedi.Yapım aşamaları aşağıdadır.
Esenkalın

Çevrimdışı Tolgadex

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: roco e160 lokomotif detaylandırması ve dijital çevrimi
« Yanıtla #1 : Mart 25, 2010, 12:32:56 »
çok güzel çalışma olmuş ellerinize sağlık. benzer bi çalışmayı da benim yapmam gerekiyor yakın zamanda.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Mart 25, 2010, 18:35:25 »
Değerli dostum , yine bizi çatlatacak işler yapmışsın.
Şu gitar telinin hangi nota olduğunu , nereden alındığını vs vs , niye yazmıyorsun bizlere , yurt dışından ince tel arıyoruz Ufukla günlerdir.Kestane kebap , acele cevap.
Özledik , selamlar sevgiler........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #3 : Mart 25, 2010, 20:08:05 »
İşin ustası varken bana düşmeyecek belki ama elimden geldiğince cevaplayayım gitar teli kısmını.

Telleri Karaköyden İStiklale çıkan yokuşta (yüksekkaldırım) İstiklal Caddesine yakın kısımlarda bulunan müzik aletleri satan birçok dükkanda, aynı şekilde Unkapanındaki müzik aletleri satan dükkanlarda (İstiklalde daha çok var, tavsiyem orasıdır) veya http://www.kivilcimmuzik.net  http://www.muzikenstrumani.com/  gibi sitelerden edinebilirsiniz.

İstiklalin tünel çıkışında görerek inceleyerek almanız en rahatı olur sanırım.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 26, 2010, 10:56:09 »
Arkadaşlar selam.Osman beyde çok güzel izah etmiş zaten...Tel tedarik işi çok da zor bir olay değil.Her müzik mağazasında bulabilirsiniz.Alırken öyle çok incelemenizede gerek yok.Tek tek satılanlar dışında zaten bir çoğu kapalı ambalajındadır.Sadece yapmanız gereken çelik telli gitar takımlarından almanız gerek.Zira klasik gitar teli alırsanız naylon ve ipek üzeri sarma oldukları için işinize yaramaz.Her türlü elektro ve akustik teller olur.Bunlar modeline göre 09 veya 10 dan başlayıp kalına (üzerleri sargılı) doğru giderler.Ben en son çalışmamı  la telinin üzerindeki çok ince bakır tel sargıyı çeke çeke açarak içinden çıkan düz parlak teli kullanarak yaptım.Mesela çıplak sol telinide (alttan 3. tel) kullanabilirsiniz.Aralarında çok azda olsa kalınlık farkları oluyor.İnce mi mesela çok çok incedir.1/87 de çok hassas detaylar yapılabilir mesela..

Bunun dışında zannedersem metre ile satılan saz telleri vardı.Bağlama ve saz konusunda fazla bir bilgim yok.Hatam olursa kusura bakmayın.Bu telleri katener teli olarak kullanın bence.Son derece gerçekçi kalınlıkta olurlar.Dilediğiniz gibide büküp şekillendirebilirsiniz.Piyasadaki marka katener teller inanılmaz kalın.Gerçek hayata vursanız neredeyse bilek kalınlığında tele karşılk geliyor.Diaromaları çok bozuyorlar .Fiyatlarıda cabası!!.Belkide saz teli ile 20/1 fiyatına mal edebilirsiniz.Ben böyle düşünüyorum...
Esenkalın,başarılar

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 26, 2010, 11:05:02 »
Tekrar selam.Unuttuğum bir nokta, elektro gitar teli alırsanız şayet sol teli üzeri sargısız çıplak gelir.Dolayısı ile kalınlık size yeterli geliyor ise sargı açmaya uğraşmazsınız.

010 elktro gitar teli.Daddario olabilir mesela.Hesaplı sayılır...

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=657&gid=276

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Mart 26, 2010, 20:34:08 »
Açıklayıcı cevaplar için teşekkürler sevgili dostlar.............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.