Gönderen Konu: USA/TC S-160 ‘’Sovyet Demiryolları’’ SZD WA 122  (Okunma sayısı 19104 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir

Saygıdeğer modeltrenciler,

İngiliz firması DJH tarafından metal kit olarak üretilen S-160 sınıfı buharlı lokomotif  modelinin eski SSCB’ ne ait
Sovyet Demiryolları versiyonunda 1/87 ölçekli  olarak yapım aşamalarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu metal model kit, bir Rus modelcisi tarafından yapılmış olup, kendi ülkesine ait Sovyet Demiryolları buharlı lokomotifi
olarak modellenmiştir.

1.Bölüm

S-160 model, kit olarak hazırlanmış ve dikdörtgen biçiminde kapalı bir kutuda satışa çıkarılmıştır.

DJH firması kutu kenarlarında etiketleme yaparak ürün hakkında bilgilendirme yapmıştır.
Kutu içindeki modelin toplanıp, birleştirilmesi durumunda, modeli yapacak kişinin tercihine göre ABD, Hollanda,
Avusturya, Fransa ve İtalyan demiryollarından birinin yapılabileceği
Belirtilmiştir.

Model kit, 1/87 ölçekli ‘’ DJH Model Loco E170’’ olarak kutulanmıştır.

Model poşetler içinde, modele ait çeşitli metal ve plastik parçalar olarak yapım planı ile birlikte modelcilerin kullanımına
sunulmuştur.

S-160 lokomotif modeline ait kazan, Zamak döküm olarak hazırlanmış. Poşetlerin içinde modele hareket verecek motor
bulunmaktadır. Tekerlekler metal olup iç yapıları siyah boyalı plastik olarak hazırlanmıştır.

Zamak Döküm: Pres döküm işlerinde kullanılan bir malzemedir. Zamak metal enjeksiyon sanayisinde çok yaygın kullanılır.

Zamak: Çinkoya, alüminyum ve bakır ilave edilerek hazırlanan metal alaşımdır.

Markiz ve markiz içi diğer parçalar , kazan her iki yanındaki yürüme yollarını içeren parçalar, çeşitli şasi parçaları pirinç
metal plakalar üzerinde asit indirme yöntemi ile hazırlanmıştır.

Lokomotif modelin biyelleri de yine asit indirme yöntemi ile hazırlanmıştır.

Kazan üstünde yer alan kum ve buhar kubbeleri ile biyellerin birleşim parçalarının bulunduğu poşet içinde şasinin diğer
döküm parçaları da bulunmaktadır.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: USA/TC S-160 ‘’Sovyet Demiryolları’’ SZD WA 122
« Yanıtla #1 : Ocak 08, 2017, 12:08:26 »

2. Bölüm

Tekerlek ve biyellerin oluştuğu yürüyen aksamı oluşturan şasi parçaları lazer kesim olarak hazırlanmış ve parçaları
birleştirilerek tekerleklerin ve motorun akılmasına hazır konuma getirilmiştir.

Bu fotoğrafta da görüldüğü gibi şasiye motor ve tekerlekler takılarak yürür aksam hazır hale getirilmiştir.

Yine asit indirme olarak pirinç plakalardan hazırlanan markiz ve tender parçaları birleştirme çalışmalarına hazırlanıyor.

Bir yandan da tenderin alt yapısı oluşturuluyor. Bojiler ve taşıyıcı plaka birleştiriliyor.

Tenderin ağırlaştırılması için tender iç yapısına döküm parçalardan oluşan zemine ve iç yan kısımlarına Zamak dökümden
hazırlanan parçalar takılıyor.
Ağırlaştırma işlemleri tenderin raylara daha sağlam oturması ve hareket halinde raydan çıkmaması için düşünülmüş bir
yöntemdir. Bu durum dikkate alınarak tenderin üst bölümünde yer alan kömür haznesi de Zamak metal dökümden hazırlanmıştır.

Gerçek lokomotiflerin tenderlerinin kömür haznelerinde daha fazla kömür taşınabilmesi için hazne kapasitesini arttırıcı ahşap
parçalardan oluşan yükseltiler yapılır. Bu durumu yansıtıcı model ek aksesuar olarak yeşil renkli plastik ahşap görünümlü
parçalar ilave edilerek tenderin üst bölümüne takılıyor.

Bu model kitin içinden lokomotif modeli için Liliput marka üretimi tampon takımları çıkıyor.
Buna bağlı olarak vagon bağlantı yapısını oluşturan kuplörler de Kadee marka üretimi olarak temin edilip, kitin içine konmuştur.

Fotoğrafta tampon ve kuplörlerin yerlerine yerleştirildiğini görüyoruz. Bu parçalar modelin boya öncesi yerlerine alıştırma amaçlı
takılmıştır.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2017, 12:11:08 »

3. Bölüm

Kazan ve piston kutuları Zamak  dökümden hazırlanmıştır. Piston kutularına eklenecek bazı parçalar pirinç metalden yapılmış
olup ilgili yerlerine takılmaktadır.

Pirinç metalden asit indirme yöntemi ile hazırlanan markizin parçaları lehim ile birleştirilerek kazan bölümüne takılıyor.

Kazan ve markiz şasinin üzerine oturtuluyor ve prova amaçlı kontrol edilerek biyeller de yerlerini alıyor.

Lokomotif modelin ön kısmını oluşturan kazan markiz ve alt şasi tamamlanarak modelin ana görüntüsü ortaya çıkıyor.

Tekerleklerin üzerine balans ağırlıklarını oluşturan pirinç parçalarda yerlerine takılmış vaziyette çalışır duruma hazır hale
getiriliyor.

Kazanı her iki yanında yer alan yürüme yollarını oluşturan pirinç plakalardan hazırlanmış parçalar da yerlerine takılıyor.

Şasi altı kontrol edilerek biyellerin tekerleklerden açıklıkları gözlenip, takılma riski gözden geçiriliyor.

Kazan üstü tutamaçlar ve çeşitli borular ve her iki yanda yer alan hava depolarının yerlerine takılmasının ardından Kadee
marka kuplör ile Liliput marka üretimi tamponlarda yerlerini alıyor.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 08, 2017, 12:17:28 »

4. Bölüm

S-160mliyışmaaları için tekrar sökülerek boya işlemlerine hazır konuma getiriliyor. Modelin parçalarının dağınık olmamasına
dikkat edilerek bir kutuda toplanması sağlanıyor.

Gerçek lokomotif renklerine uygun olarak eski SSCB’ ne ait Sovyet Demiryollarında kullanılan renklerinin aslına uygun olarak
gerçekleştirilen boyama işlemleri tamamlanarak kuruma bırakılıyor ve daha sonra tekrar toplanması
için bir kutuya alınarak, modelin tamamlanılmasına geçiliyor.

Motorun şasi bağlantısı ve kablo bağlantılar tamamlanarak çalışır duruma getiriliyor.

Ön tamponları üzerinde alana led lambalar monte edilerek kablo bağlantıları tamamlanıyor.

Sovyet Demiryolları  ‘’SZD’’  WA 122 numaralı USA üretimi S-160 sınıfı buharlı lokomotifinin modeli decalleri (sulu çıkartmalar)
modelin üzerine uygulanmak üzere hazırlanmıştır.

Aslına uygun olarak hazırlanan Sovyet Demiryollarına ait decallerin modelin üzerinde markizin her iki yanına ve tenderin arka
bölümüne yapıştırılıyor.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2017, 12:22:27 »

5. Bölüm

Montajı ve decal çalışmaları tamamlanmış olan S-160 modeli raylarda yürümeye hazır duruma getiriliyor.

Kazan kapağı ve tampon üstlerinde bulunan lambalar Sovyet Demiryolları buharlı lokomotiflerinde kullanılan lamba tiplerine
uygun olarak modele uyarlanmıştır.

Tamponların üstündeki lambalar aynı şekilde lokomotifin önünde olduğu gibi tenderin arkasında da yer almışlar ve ışıkların
renkleri de gerçek lokomotiflerin kullanıldığı dönemdeki lamba ışıklarına uygun olarak hazırlanmıştır.

Sovyet Demiryolları SZD WA122 Buharlı lokomotif modeli tamamlanıp kurguda yerini almıştır.

Temennimiz TCDD için hazırlanacak S-160 modelinin de MTK forumunda paylaşımlarda yer almasıdır.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2017, 16:01:37 »
  Teoman Bey yeni lokonuz çok güzel,iyi günlerde keyifle yürütün. Selamlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2017, 16:18:38 »

Sedat bey, merhaba.

Konunun ilk girişinde yazımda modelin kim tarafından yapıldığını belirtmiştim. Dikkatinize!...
Ben sadece foruma örnek olması bakımından yapılan çalışmaları aktarmaya çalıştım.
İlginize çok teşekkürler.

Bu metal model kit, bir Rus modelcisi tarafından yapılmış olup, kendi ülkesine ait Sovyet Demiryolları buharlı lokomotifi
olarak modellenmiştir.

« Son Düzenleme: Ocak 08, 2017, 16:40:10 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 08, 2017, 17:09:21 »
Sayın Teoman bey,

Araştırmak, detaylandırmak, paylaşmak ve sonuca ulaşmak.

Bu farklı bir meziyet. İyi ki varsınız. Emeğinize sağlık.

Saygılarımla.

Alp

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 08, 2017, 17:40:25 »

Alp Bey, merhaba.

Görüşleriniz ve düşünceleriniz için çok teşekkürler.

USA/TC S-160 Buharlı lokomotif modeli ile ilgili internette yaptığım araştırmalar içinde Ruslara ait
bir model sitesinde bu çalışmaya denk geldim.

Site Rusça olduğundan yazıları, Rusçadan yine internet üzerinden Türkçeye çevirip çalışmalar hakkında bilgi
edinmeye çalıştım.

Sonra fotoğrafları bir dizin haline getirip, yapılan çalışmaları kısa açıklamalarla elimden geldiğince anlaşılabilir 
şekilde forumda paylaşmaya çalıştım.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2017, 18:54:34 »
Paylaşımınız için teşekkürler Teoman Hocam..
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 08, 2017, 22:26:04 »
Kim yaptıysa çok temiz çalışmış , paylaşım için teşekkürler hocam........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 09, 2017, 12:51:53 »
Teoman hocam emeğinize sağlık
Malumunuzdur bu tür zamak döküm ve asit indirme maketlerde kirletmeler harika sonuçlar veriyor
Tabii bu bir tercih meselesi ama biraz kirleterek punto görünümleri  biraz daha belirginleştirilemezmi?
Saygı ve Sevgilerimle

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 09, 2017, 18:21:08 »

Sevgili İhsan Bey, bu çalışmalar bana ait değil.

Konunun başında bu durumu açıklayarak paylaşımda bulundum.

İngiliz firması DJH tarafından metal kit olarak üretilen S-160 sınıfı buharlı lokomotif  modelinin eski SSCB’ ne ait
Sovyet Demiryolları versiyonunda 1/87 ölçekli  olarak yapım aşamalarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

olarak modellenmiştir.

Ben sadece örnek olması bakımından çoğunluğu metal pirinç ve zamak döküm olan USA/TC  S-160 sınıfı 1/87 ölçek model kit ten yapılmış bir çalışmayı sizlere aktarmaya çalıştım.

Sizin de belirttiğiniz gibi plastik harici metal gövdeli modellerde kirletmeler çok iyi sonuç veriyor.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 10, 2017, 00:05:43 »
Sevgili Teoman Bey,

Öncelikle paylaşımınız için çok teşekkürler.

DJH firmasının sitesine daha önce Garratt almak amacıyla girmişdim, ancak fiyatları beni aşdığı için vazgeçmiştim. Garratt ın fiyatı 500 sterlin civarında idi, yaklaşık bir sene önce. Ancak merak ettiğim tarafı böyle bir kitin montajında nelerle karşılaşabileceğimdi ki bu konuda paylaşımınızdan yeterli bilgiye sahip oldum. Anladığım kadarı ile, kitin paketinden montajına kadar kusursuz bir kalite anlayışı hakim. Dolayısı ile ödenecek meblağın karşılığını hakikaten alacağımızdan eminim.

Buraya yazışımın asıl nedenine gelecek olursak, tamamen kendi görüşümdür, açıkça belirtmek isterim, eğer bu kiti alıp, kendim monte edeceksem, bunu hiçbir şekilde boyamayı düşünmem. Bu düşüncem bu tip metal kitlerin tamamı için geçerlidir. Burada kitin benim tarafımdan başarılı bir şekilde monte edildiğini, ve sizler tarafından kabul görecek bir kaliteyi sağlayabildiğimi göstermek amacıyla benim için önemli. Boyanın, makyajın, eskitmenin, hepimiz biliyoruzki, birtakım hataları ciddi olarak bertaraf ettiği. Üstelik de böyle bir fiyatlı lokonun raya koyup yürütmek amacıyla alınacağını düşünmek benim için biraz tartışılır. Tabiiki sahip olmak isterim, ama seyretmeyi yeğlerim.

Tekrar teşekkür ederim paylaşımınız için, benim için çok faydalı oldu.

Saygılarımla,

Can

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #14 : Ocak 10, 2017, 12:58:41 »
  Teoman Bey dikkat etmemişim, o zaman ''allahmı söyletiyor,darısı başınıza inşallah'' diyelim. Selamlar sevgiler..

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 10, 2017, 21:58:22 »

Sevgili Can Bey, S-160 Model metal kitin montajı ile ilgili olumlu görüşlerinize sevindim.

Bu tür çalışmalarda sarı pirinç ve gümüş renkli Zamak döküm metal yapısının, model üzerindeki görüntüsü, sizin de
belirttiğiniz gibi boyanmış bir modele göre çok daha estetik bir duruş sergilemektedir. Tabi ki montajın mümkün olduğunca
ok temiz ve titiz bir şekilde çalışılması çok önemlidir.

Aşağıdaki fotoğraflardaki S-160 modelinin görüntüleri bu görüşünüzü doğrular niteliktedir.

Bu çalışmada, metalin renkleri arasındaki uyumu boyanmış bir modelden çok daha güzel bir görüntü sergilenmektedir.
Avrupa’da özellikle Türkiye’de kullanılan S-160 lokomotiflerin lamba yapısının bu model üzerinde uygulanması modele daha
zengin bir görüntü vermiştir.

Gün ışığında fotoğraflanmış bir başka modelcinin yapmış olduğu S-160 modeli metalin özgün renkleriyle çok şık durmaktadır.

S-160 modelin metal yapısı ile görüntüsü, estetik olarak  boyalı modele göre göze daha güzel görünmektedir.

Aşağıdaki fotoğrafta  karşılaştırmalı iki modeli incelediğimizde; üstteki fotoğraf, gerçek S-160 ların, ABD’den Avrupa’ya
gönderildiği renkleri içeren modelidir

Bu model metal olarak çalışılmış ve üzeri boyanmıştır. Markizdeki numaralar ve tenderdeki yazılar decal olarak yapılmıştır.

2014 yılında yapılmış bu model, Roco’nun üretimi olan ve yeni piyasaya sürdüğü S-160 modelinden 2 yıl önce yapılmış olup,
ön kısmında tamponların üstünde sağ ve solda yer alan lambaları da modele eklenmiştir.

Alta yer alan ikinci fotoğraftaki model ise Roco’nun yeni üretimi olup 2016 yılı sonu piyasaya çıkardığı plastik gövdeli üstteki
fotoğrafta yer alan modelden farklı gövde numaralı ve tender yazılı olan modelidir. Ne yazık ki model üzerinde lambalar
bulunmamaktadır.

Can Bey ve Sedat Bey paylaşımlarımıza yönelik görüşlerinize ve önerileriniz çok teşekkürler.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 11, 2017, 13:14:29 »
Teoman bey,

Bu öğretici güzel paylaşım için çok teşekkürler.
G. ÖZKAN

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Gökhan Bey, görüşleriniz için çok teşekkürler.

Roco piyasaya çıkarıp,satışa sunduğu S-160'ın İtalyan Demiryolları'nda (FS) kullanılan 733-211 modeli, TCDD'de kullanılan
S-160 sınıfı 45171-45222 serisi buharlı lokomotiflerinin gövde renklerine en yakın olan modelidir.

Bu modelli elde etmeyi düşünüp, TCDD modeline dönüştürmeyi düşünen  model trenciler için fotoğraf ve video görüntülerini
paylaşıyorum. İyi seyirler.

[youtube=425,350]JHy8dS5EOqQ[/youtube]

« Son Düzenleme: Ocak 13, 2017, 23:56:52 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: S-160 TCDD Logosu ile ilgili Harun Bey'in Dikkatine!
« Yanıtla #18 : Ocak 15, 2017, 23:09:53 »

Sevgili Harun Bey, sizden önemli bir ricamız olacak!

Nürnberg Fuarında Roco temsilcileri ile görüşüp, ürettikleri FS S-160 modelin markiz ve tender üzerine TCDD logo
ve yazı plaket çalışmalarının yaptırılması konusunda gerekli görüşmeleri yapabilir ve de bu modeli TCDD logolu olarak
bizlere kazandırabilirsen çok mutlu olacağız.

Bu modeli temin etmek isteyen modeltrenci arkadaşlarımızın, sevgili Harun Bey’e bu konudaki görüşlerini bildirmelerini
önemle rica ederim.

Sevgiler saygılar.

Ankara Buharlı Lokomotif Müzesi’ndeki TCDD 45174
Selçuk Buharlı Lokomotif Müzesi’ndeki  TCDD 45171

İki plaket numarasından biri örnek alınabilir.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: S-160 TCDD Logosu Ile Ilgili Harun Bey'in Dikkatine!
« Yanıtla #19 : Ocak 16, 2017, 11:47:10 »

Selçuk Buharlı Lokomotif Müzesi’ndeki  TCDD 45171

Yukarıdaki açıklamada TCDD 45171'de yazım hatası olmuştur. Doğrusu TCDD 45172 olacaktır.

Selçuk Buharlı Lokomotif Müzesi’ndeki  TCDD 45172