Gönderen Konu: Fulyapark taşınıyor  (Okunma sayısı 17984 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Fulyapark taşınıyor
« : Şubat 20, 2010, 09:29:37 »
İki ucu sonlu kurgu sıkıntı verdi. Şöyle karşısına geçip kahveni alıp gidişleri izleyemiyorsunuz. Bende bir şekilde Fulyapark'ı merkez tutup etrafına bir döngü kurmaya karar verdim.
Yine Bauhaus :) Dejavu Mart 2009 :)

Sukontrası bulamadım. Zemin 8 mm. MDF üstü 2mm. mantar. Ebad 300 X 120

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Ynt: Fulyapark taşınıyor
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2010, 15:50:01 »
Fulyapark sistemini aynen kullanıp etrafında bir döngü olsun istedim ama sığmadı. Şu an son sistemi sökmekle meşgul olduğum için herhangi birşeye karar veremedim.
Kurgu yapmakta olan Kemal diye birimi var ????? Ben bir tek Kemal Omay'ı tanıyorum ama o rafçı bildiğim kadarıyla.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Şubat 21, 2010, 00:42:52 »
Ferdicim hayırlı olsun kardeşim,ama benle dalga geçicene acelen yüzünden kavak kontra yerine MDF kullandığın için Nedim seni nasıl yiyecek bence biraz bunu düşün canım.
Okan haklı olabilir , kaplumbağa ile tavşan yarışı masalını hatırla.
Bitirde oynayalım.Öptüm.
İmza : rafçı.....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Fulyapark Taşınıyor
« Yanıtla #3 : Şubat 21, 2010, 00:58:15 »
Ferdi bey kolaylıklar diliyorum. Ben de bu yaz dönen kurguyu söküp, daha fazla hat döşeyerek git gel kurguya dönecektim. Ama "karşısına geçip kahveni alıp gidişleri izleyemiyorsunuz" kısmını okuyunca ikileme düştüm. Hele bakalım biraz daha düşünelim... Bu arada umarım Nedim Bey'e karşı güçlü bir savunma mekanizması (!) kurmuşsunuzdur. Tekrar kolay gelsin... Saygılar... İlyas Şıklar

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #4 : Şubat 21, 2010, 09:32:23 »
MDF kullanmak zorunda kaldım çünkü Bauhaus'da Sukontrası yoktu ve uzun bir zaman gelmeyecek dediler. Yoksa MDF kabarma sıkıntısını biliyorum. E bende gitmişken alıyım napiyim dedim. Yani mecburiyetten. Zaten artık balast kullanmayacağım. Bakalım mantarı masaya tutkalladım. İnşallah kabarma yada başka sorun olmaz.
İlyas bey, ikileme düşmeyin ve kurgunuza illa "continious run" yapabilecek bir hat koyun. Sizdede bildiğim kadarıyla banliyo trenleri bulunuyor. Bunların zevki sette dolaşmaları. İleri geri hiç tat vermiyorlar. Yoksa kesit şeklindeki kurgular çok daha gerçekçi oluyolar ama dediğim gibi yak ışıkları geç karşısına olmuyor.
Kemal, Okan'ın bahsettiği Kemal senmiydin. :) Kusura bakma özür dilerim.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 21, 2010, 10:52:16 »
ferdi abi hayırlı olsun.
benim çekincem kullandığınız ayaklardan yana.
bu ayaklar arada baglantı veya destek olmadıgından saga sola yalpa yaprak dengesizlik oluşturuyor. ve zamanla kırılıyor.
daha önce ben bu tarz bir sorun yaşadım. ve sökmek zorunda kaldım. tahta ayak ve aralarına kasnak yaparsanız hem daha sağlam olur hemde diaromanın altınıda raf veya malzeme deposu olarak kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #6 : Şubat 21, 2010, 11:45:59 »
Altta cerçeve sağlam. Ayaklar zaten ilk kurgumdakiler.Orda sorun çıkarmamıştı. Fakat MDF sorun çıkaracak gibi. Mantarı üstüne yapıştırdım artık. Atmakda işime gelmiyor. Deneyip görüp saçımızı başımızı yolacaz herhalde :) Olsun sök takda ayrı bir zevk.

« Son Düzenleme: Şubat 21, 2010, 13:28:16 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #7 : Şubat 21, 2010, 13:47:27 »
Eğer R607 dönüşlerde sorun çıkmazsa plan bu.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Şubat 21, 2010, 13:57:25 »
ferdi abi gene karşısına geçip kahve içemiceksin gibi duruyor :)
bari hiç makasa ugramadan düz devam eden bir yuvarlak oluştursaydınız.
baya dehşet görünüyor. bir turntable alanı koymayı düşünmezmisiniz.
bulabilirseniz yuvarlak değil düz olanlardan.transfer table dı galiba adı.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #9 : Şubat 21, 2010, 14:03:32 »
O makas sorunmu çıkarır diyorsun Enver. Hımmm. O zamanda aşağıda Heljan'a yer kalmaz. Transfer table bildiğim kadarıyla buralarda yok. Ama çok güzel birşey. Heljan içeri çekilip döngü dışardan gidebilir. Daha mantıklı gibi. Ama konteyner alanı ile Heljan arasından geçmeside görsel olarak hoş olur. Zaten 607 lerdede sorun olabilir. Banliyöler dönemeyebilir.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #10 : Şubat 21, 2010, 14:48:44 »
Banliyö (Electrotren) R607 ray testi. OK.

MTH 9010 OK.

« Son Düzenleme: Şubat 21, 2010, 15:06:28 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #11 : Şubat 21, 2010, 18:44:07 »
Ferdicim, Enver doğru söylemiş , sol tarafa bir transfer table hem çok yakışır hem de duruma göre 4 veya 8 lokonu kurgu üzerinde hazır bekletirsin ve istediğini çıkarıp servise alırsın.
Günün birinde bitecek olan kurguma ben de bir tane koyacağım, Ferda buldu ,fiyatı 250 dolar civarı ,Ufuk kullanılmışını daha ucuza bulabilir.

İkinci önerim sol taraftaki geniş dönüşün aynısını sağ tarafa da yapmandır ,yani sol yandan ( resme göre tabi ) gelen hat düz devam edip soldaki dönüşün aynısı olan bir viraja doğrudan bağlanabilir,şu anda viraja gidiş olan hattı yine de istersen bir viraj makası ile veya virajın tam ortasında kalan düz rayı makas yaparak yapabilirsin.Karışık anlattıysam telefon et konuşalım.Üstelik senin o kocaman banliyöleri nispeten daha geniş bir hatta çevirmiş olursun.

MDF ye gelince ,hiç canını sıkma zaten bu kurgunu en fazla 1 yıl kullanırsın , bir yılda MDF ye hiç birşey olmaz.
Öptüm kocamaaaan.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #12 : Şubat 21, 2010, 20:30:08 »
MDF yi kafana takma. Senin evde rutubet falan yok. Zaten olsa da önce romatizma falan olursun o zaman da tren falan boşverip ona takarsın zaten. (Allah korusun)

Bu arada senin kurgu herhalde Türkiye'de bir ilk olacak bu şekilde.

Yataktan idare edilebilen ve seyredilebilen tek kurgu.

Harun

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #13 : Şubat 25, 2010, 22:19:29 »
Kahve içip seyretmeye daha uygun bir hale getirdim.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Şubat 25, 2010, 22:40:35 »
abi şimdi tam kahvelik olmuş.
ama elinde bukadar ray varmı.
bir prova yapsan bakalım nasıl duruyor

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #15 : Şubat 26, 2010, 07:24:36 »
Valla Anyrail'de yapması bedava olunca bol keseden kullandım :)  Istanbulda değilim Ctesi sabahı Sabiha Gökçenden direk Haruna geçip varsa eksikleri alırım. İlk halinde sorun çıkmadı. Ama tek döngü az geldi. Virajlarda ara mesafe dıışdan dışa 60 mm . İnşallah uzun trenler sorun çıkarmaz.Tabii bu arada 4 gündür MDF ne halde onuda bilmiyorum :)

Planın sol tarafına Transfer Table'ıda sığdırdım.

« Son Düzenleme: Şubat 26, 2010, 10:24:39 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı Tolgadex

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Şubat 26, 2010, 15:30:02 »
ben de plan aşamasındayım son hali çok güzel olmuş ilham kaynağı olacak :)
bir sorum var ben de heljan terminal temin ettim elime henüz geçmedi. normal konteynır ların içine demir mıknatıs vb.. bi mamul yapıştırarak heljan da kullanabilceğimiz formata getirebiliyor muyuz?

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #17 : Şubat 26, 2010, 16:35:57 »
sevgili tolga aşağıdaki verdiğim linkteki ufak vincte bile sözünü ettiğin mıknatıslı sistem vardı.
sanırım sorunun cevabı budur.
sevgiler

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3818.0

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Şubat 26, 2010, 17:04:32 »
ferdi abi konteyner terminalini transfer table oldugu alana yönlendirirsen daha geniş bir alan elde edersin gibime geliyor.
transfertable ı da ilk makasdan gelen yolun sonuna entgere edersin.
harun abinin elinde ray oldugunu sanmıyorum. mart ortası gibi gelcek sipraişin tamamınıda sen alcaksın gibi duruyor :)

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #19 : Şubat 26, 2010, 17:07:39 »
Nette gördüğüm kadarıyla Heljan kitinin içinden çıkan konteynerlerin içindeki mıknatısları normal konteynerlerede koyuyorlar. Ben denemedim. Konteynerin içine daha doğrusu tepe kısmına içeriden mıknatıs yapıştırmak bana olmaz gibi geldi. Orjinallerin üstünde mıknatısların olduğu yerde delikler var. Diğerlerindede bu oyukları açmak gerekiyor gibi.
Elimdeki rayların yeteceğini sanıyorum. İlk kurgumdan çok ray var. R628 sıkıntım var. Dediğin şekli deniyeceğim şimdi. Bakalım ne kadar anlamışım.
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2010, 17:11:16 Gönderen: fvefa »