Gönderen Konu: Hornby decoder ( türkçe açıklaması )  (Okunma sayısı 7563 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümit

• Ziyaretçi
Hornby decoder ( türkçe açıklaması )
« : Şubat 23, 2007, 15:04:25 »
Arkadaşlar,hornby decoderin kullanım kitapçığını türkçeye çevirip foruma gönderirseniz kullanım açısından
daha verimli olacağını düşünüyorum.

saygılar

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Hornby decoder ( türkçe açıklaması )
« Yanıtla #1 : Nisan 05, 2007, 20:17:57 »
Decoder spec tercümesini aşağıda ekliyorum, kumanda bende olmadığı için kitapçığı yok.

Hornby decoderları NMRA standartlarına uygun tüm standart dijital control aygıtlarıyla birlikte kullanılabilir.

Uyumluluk garantisi için sağlayıcınıza başvurun.

Normal yük kapasitesi 500mA olup en fazla 1Amperdir. Eğer bu değer aşılırsa decoder akımı kesecektir. Decoder lokomotif içinde herhangi bir metal parça ile temas etmemelidir, bu kısa devreye ve deocerın tamamen bozulmasına neden olabilir.

Decoderı elektrik bandına sarmayın, bu işlem decoderın gerektiği gibi havalandırılmasını engelleyecektir. Eğer yeterince havalandırma sağlanamaz ise decoder fazla ısınarak zarar görebilir. Önlem olarak lokomotif içinde decodera temas edebilecek bölümlerin yalıtkan elektrik bandıyla kaplanması özellikle de decoderın yerleştirileceği yüzeyin kaplanması önerilir.

Eğer lokomotifin içinde decoder için özel bir yer yoksa, decoder çift taraflı band veya pedlerle bir posizyonda sabitlenmelidir.

Decoderlı lokomotifler üsttek elekrik alarak veya katener sistemi ile çalıştırılmamalıdır. Decoderı takmadan önce lokomotifinizin DC akım ile verimli ve sağlıklı çalıştığına emin olunuz. Sorunlu çalışan bir lokomotif decoder ile daha iyi çalışmayacaktır.

Takılması:
Hornby decoder NEM652 NMRA soketiyle takılırç Takmak için lokomotif gövdesini üreticinin sağladığı yönergelere göre çıkartın ve soketi bulun. Sokette bulunan boş fişi çıkartın ve decoder fişini, fişe bağlı Turuncu kablonun lokomotif üzerindeki decoder soketinin Pin I işaretli deliğe denk gelecek şekilde takın. Fişi sokete takarken pinlere/uçlara zarar vermemek için zorlamayın.

Eğer lokomotifin ışıkları varsa ve decoder ters takılmışsa ışıklar çalışmayacaktır.

Programlama
Decoderı programlamak için dijital sistemimizin elkitabını kullanın.

Lokomotif adresi, hızlanma ve yavaşlama ile birlikte diğer özellikler, standart bir programlama süreci ile istediğiniz kadar değiştirilebilir. Bütün özellikler decoderın üzerinde elektrik kesilse de saklanacaktır.

CV adı verilen konfigürasyon değerleri, programlama rayında sadece bşr kere değiştirilebilinir. Hornby Decoderları fabrika çıkışında 3 numaralı adres ve hız adım ayarı olarak 128 kaydedilmiş olarak gelir. Decoder lokomotife takılmasının hemen ardından kullanılabilir ancak lokomotif gövdesi yerine takılmadan önce çalıştırma özelliklerinin programlama rayı üzerinde denenmesi önerilir.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 05, 2007, 20:33:26 »
okan bey  süpersin vallla hızır gibisiniz :)

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Nisan 06, 2007, 13:15:39 »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Nisan 06, 2007, 23:41:43 »
İlk birkaç sayfa...

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2007, 03:21:50 »
sevgılı dostum okan,
paylasım, yardım ve destek olayını bukadar guzel sergıleyebılırdın.
ellerıne gozlerıne beynıne saglık dostum..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #6 : Nisan 08, 2007, 12:40:29 »
eline saglık okan abı
kesınlıkle çok çok güzel ve faydalı bir paylaşım
decoderım olamamasına ragmen hepsını okudum ;D
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem