Gönderen Konu: Buharlı Loko Yapımı 1/87 Plastik Model  (Okunma sayısı 36350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Buharlı Loko Yapımı 1/87 Plastik Model
« : Ocak 29, 2007, 01:52:52 »
Saygıdeğer model trenci arkadaşlar,
Sizlere ilginç bir çalışma sunmak isterim. 1/87 ölçek plastik kit buharlı loko model yapımının aşamalarını, başından sonuna kadar uygulamalı olarak çalışıp, sizleri bu konuda bilgilendirmek.
Amacım; diaroma çalışmalarında, çeşitli plastik aksesuarların(ev.istasyon, depo, vb. plastik malzemeler) yapıştırılma, tesfiye, boya(Fırça - Airbrush) ve eskitme çalışmalarındaki aşamaları ve yapım tekniklerini görsel olarak sizlere açıklamak.
İşin bir başka boyutu da, bu lokoların plastik model kit üreticisi Revell firması tarafından üretilmesinin amacı; tren modelciliğinde en çok kullanılan 1/87 ölçeğinde, diaromalarda, tamamlayıcı ve ekonomik olması yönüyle istasyonlarda, lokomotif deposu önlerinde veya hat sonlarında durağan olarak görülen buharlı lokoların kullanılması.
Hepimizin bildiği üzere, buharlı lokolar maddi olarak çok pahalı olduğundan, elektrik motorlu, metal aksamlı, aktif lokoların yanında çok daha ucuz olması sebebiyle bu tip lokolarında statik olarak kullanılmasıdır.
Bir başka amacı da; tren sevdalısı kişilerin işyerlerinde veya evlerinde çalışma masasında, kitaplığında, çeşitli süs objelerinin teşhir edildiği vitrinlerinde vb. yerlerde kullanılmasıdır.

Öncelikle buharlı lokonun kitini ve planlarının tanıtımıyla işe başlayalım.

Lokomotifimiz, Alman Demiryolları'na ait BR 01 Kitin  kutusu ve lokonun resmi

Kutunun içinden çıkan, lokoya ait plastik parçalar. Bu parçalar, 1/87 ölçeğe göre, teknik elemenlarca yapılmış çelik kalıplara, plastiğin tek renk enjekte edilerek, taşıyıcı şasi ile birlikte üretilir.

Kitin içinden, montajı yapılacak  lokonun yapım planı çıkar. Bu plana bakılarak taşıyıcı şasi üzerindeki parçalar numaralarına göre dikkatlice kesilerek ayrıştırılır.

« Son Düzenleme: Ocak 30, 2007, 22:37:34 Gönderen: teoman »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Buharlı Loko Yapımı 1/87 Plastik Model
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2007, 12:42:49 »
Parçaların, maket bıçağıyla taşıyıcı şasiden kesilerek ayrılması

Plana uygun olarak parçalar dikkatlice yapıştırılır. Burada yapıştıcı işlevi çok önemlidir. Fotoda görüldüğü gibi iğne uçlu yapıştırıcıların kullanımı temiz yapıştırma işlemi için son derece idealdir. Yapıştırmada fazla taşkınlıklar bu tür yapıştırıcılarda olmamaktadır.

Yapıştırma işlerini takiben, parçalarda bazı kalıp hataları tespit edildiğinde ve birleşim yerlerindeki açıklıklar macunla doldurulur.
Macunlanan yerler kuruduktan sonra zımparalama işlemi uygulanır.
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2007, 12:46:24 Gönderen: teoman »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2007, 12:20:52 »
Zımparalama işleminden sonra boya uygulamalarına geçmeden, plastik malzeme üzerindeki kirlenme ve elle tutulmalardan dolayı yağlanmalar oluşur. Boyanın yüzeyde sağlıklı tutunmasını sağlamak için plastik parçalar deterjanla yıkanır.
Daha sonra kurutulup boya işlemine hazır hale getirilir.
Bu gün de boya çalışmaları yapılacak.

Önce 800 numara su zımparasıyla macun fazlalıkları alınır. daha sonra yüzeyin daha pürüzsüz olması için de 1200 numara su zımparası yapılır. Zımpra mutlaka su ile ıslatılarak yapılmalıdır.

Plastik parçalar, süngerle ve yağ sökücü özelliği olan bulaşık deterjanı kullanılarak yıkanmalıdır.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2007, 22:34:58 »

Boya işlemlerimde her zaman, astar boya yapılmalıdır.
Astar boyanın iki işlevi verdır.
a)Ek yerleri ve bozuk alanların macunlanıp zımparası
yapıldıktan sonra herhangi bir sorun olup, olmadığının
kotrolunun yapılmasında.
b)Atılacak renk öncesi, alt zemin oluşturmak. Özellikle
Kırmızı renkte mutlaka beyaz astar gereklidir. Plastiğin
kendi rengi üzerine kırmızı rengi tututurmak zordur.
Astarlama tamamlanınca lokonun dingil takımlarının
olduğu alanlar kırmızıya boyandı.
Ancak, kırmızı renge biraz sarı katıldı. Buharlı lokolarda
kullanılan kırmızı renk; biraz içine sarı karıştırılmış ateş
kırmızısı rengidir.
Kırmızı boya işlemi tamamlanınca lokonun; kazan,markiz
ve tenderin üst ana rengi siyah boyamasına geçildi.
Gövde boyamasında, siyah boya içine biraz kahverengi
katılarak, siyahın sertliği yumuşatıldı.Boya çalışmalarında
karışım renkler uygulanarak daha doğallık yakalanabilinir.

« Son Düzenleme: Ocak 30, 2007, 22:56:00 Gönderen: teoman »

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 31, 2007, 00:13:17 »
     Teoman bey açıklamalı ve uygulamalı anlatımınız için çok teşekkür ederim.Size şimdiden çalışmalarınızda başarılar dilerim,hoşçakalın.

mali....

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
« Yanıtla #5 : Ocak 31, 2007, 12:20:23 »
Teoman Bey,

İlgi ve merak ile izliyoruz, profesyonelleri iş başında görmek bir zevk, ellerinize sağlık.

Saygılar,
Melih Uçar
Ýzmir

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 31, 2007, 12:39:00 »
teoman bey elinize saglık..
sizin sayenizde cok guzel seyler ögrenirken...
benzer aletler hatta aynı marka falçata kullandıgımızı gördüm..

saygılar
a.usta

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 31, 2007, 18:09:06 »
Mehmet Ali bey, Melih bey, Abdurrahman bey, Ayhan bey, ilginiz ve güzel düşünceleinizden dolayı çok teşekkürler.
Amacımız bildiklerimizi sizlerle paylaşmak.

Bugün yaptığım çalışmalar:

Dingil takımlarının metal renge boyanması; Burada kullanacağımız renk döküm çelik rengi olmalıdır. Bu rengi, yine karışımlarla bulmaya çalışacağız. Gümüş rengine kahverengi ve siyah katarak elde etmeye çalıştık. Maket boyalarında gümüş ve alüminyum renk bulunduğunan çelik rengini bulmak için karışım yapıyoruz.
Daha önce biyellerin içkısımlarını kırmızıya boyadığımızdan onların da esas gövdeleri çelik rengine boyandı. Bu arada markizin  kumanda bölümünün de renklendirilmesi yapıldı.  

Alt taşıyıcı gövdeye dingiller yerleştirildi. Tekerlekler üzerine biyeller cımbız yardımıyla takılarak yapıştırıldı.
Dingil takımlarının işi bitince, boya  rötuşları yapıldı.

Çevrimdışı bülent aydoğan

• Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #8 : Ocak 31, 2007, 18:15:09 »
operasyon mükemmeliyatı aşmış ;)

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #9 : Ocak 31, 2007, 18:23:18 »
Teoman bey,
Daha önceki çalışmalarınızda da yazdığım gibi kesinlikle kitap gibi harika açıklamlar ve resimlemeler.
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 31, 2007, 21:41:54 »
Teoman abi sanatını konuşturuyorsun yine.Eline sağlık...
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 31, 2007, 21:59:38 »
teoman bey inanın bana bu model işi sizin elinize çok yakışıyor. fırça tutuşunuzdan cımbızla çalışmanıza kadar birer örnek teşkil ediyrsunuz.sizin elinizde hayat bulan bu modelleri izlemek bile başka bir keyif.emeğinize ve ellerinize sağlık.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 31, 2007, 22:31:18 »
Bülent, Ayhan, Ferda, Jimmy Cem, Erkut, Ömer beyler, olumlu ve teşvik edici güzel sözlerinizden dolayı çok teşekkürler.
Erkut bey, bu maketin kılavuz tekerleri dönüyor, biyelleri ise maalesef sabit, zaten maket sıtatik. Dummy olması mümkün değil. Dummy'ler motosuz ancak teker donanımları metal ve hareketli. Ancak Dummy 'lerin de buharlısı yok daha çok dizellerden yapıyorlar. Onlarda  çoğunlukta Amerikan demiryolu sistemlerinde bulunuyor.

saygılar, sevgiler

teoman

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 31, 2007, 22:50:30 »
teoman bey bu modellerin nerede bulunacağı ve fiyatları konusunda bilgi verebilirmisiniz.TR de varmı el becerisini geliştirmek ve dekor olarak kullanmak için süper görünüyor.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 31, 2007, 23:04:54 »
Ömer bey, merhabalar.
Bu maketler, hobi mağzalarında, büyük alışveriş merkezlerinde bulunabilir. Ben bunları İzmir'de Carefor'dan 45 ytl. almıştım. Bir aralar bir parti gelmişti.

saygılar

teoman

nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Şubat 01, 2007, 00:28:20 »
sevgili teoman bey.
tum hobidas dostlar demisler diyeceklerini vallahi bana soylecek ovgu sozu kalmamis el becerisi ve titizliginize hayran olmamak elde degil .. hobiniz hep sizi senlendirsin mutluluk versin.. ellerinize emeginize saglik
sevgi ve saygilarimla..
nedim kus

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Şubat 02, 2007, 00:02:07 »
Sevgili Nedim bey, içten duygularınıza çok teşekkürler.

Modelimizde sona doğru yaklaşıyoruz. Bu gün loko üzerindeki
yazı ve işaretlerin sulu çıkarmaları ve vernikleme çalışmaları yapıldı. Ayrıca loko altlığı çalışmaları da yapıldı.

Sulu çıkarma işlemi:
Maket kitleri içinden, yapılacak modelin üzerindeki çeşitli işaretler ve yazıları içeren decal kağıdı çıkar. Decal kağıdı üzerine baskı tekniğiyle  elle yapılamayacak kadar küçük şekil ve yazılar basılır. Bu kağıdın özelliği; suya atıldığı zaman, üzerindeki şekilleri, şeffaf bir film tabakası aracılığıyla bırakmasıdır.
Bu yolla maket üzerindeki yazı ve şekiller gerçeğine uygun olarak yapılmış olur.
Sulu çıkarma kağıtları bu işler için özel hazırlanır. Üzerinde yapıştırıcı
özelliği olan bir madde vardır. Sulu çıkarma kağıdı üzerine serigrafi, klişeli baskı, digital baskı tekniklerinden biri tercih edilerek, baskı yapılır. Baskı mürekkebi, kağıdın üzerindeki yapışkanlı maddeye yapışır. Bu işlemin üzerine şeffaf vernik basılır. Taşıyıcı film tabakası dediğimiz madde işte bu  verniktir.
Decal dediğimiz sulu çıkarma bu şekilde hazırlanır ve maketle birlikte kutulanır.
Maketin yapıştırma, tesfiye, boya işleri bitince son aşamada decal işi
yapılarak çalışma sonuçlandırılır.
Bir kaba ılık su konur. Decal den istenilen parça kesilerek suya atılır.
10 saniye beklenir. Decal suyu görünce yavaş yavaş üzerindeki yapışkanlı maddeyi bırakır. Decal üzerine basılan boya şeffaf vernik sayesinde kurtulur. Cımbız ve yumuşak fırça yardımıyla bu madde alınıp maket üzerine dikatlice konur.
Daha sonra kulak temizleme pamuğu ile hem pres yapılır hemde maket yüzeyinde oluşan su alınır.
Son aşama olarak bu decallerin maketten çıkmaması içinde maketin geneline airbrushla vernik atılır.

Böylelikle maketimizi bir süre kurumaya bıraktıktan sonra yine diğer işlemlere devam ettik.
Kitin içinden çıkan plastik rayın boyaması yapıldı. Maketin konacağı kaideyi tasarlayıp, ölçülendirerek bir mobilyacıya yaptırdım. Bu kaide
önüne maketi tanıtıcı metal pirinç etiketi de yine bir plaketçiye yaptırdım. Akvaryum malzemesi satan bir dükkanda da balast taşlarına
uygun ince bir torba akvaryum kumu aldım.
Rulo çimden bir parça keserek 2mm kalınlığındaki mimari maket kartonuna yapıştırıp çim zemin elde ettim. Çim zemini ahşap altlığın üzerine yapıştırdım. Ray ve balast taşlarını yapıştıracağım ince bir kartonuda hazırladım.

Ahşap altlık, ray, ince karton.      Balast taşı ve beyaz tutkal

İnce karton üzerine beyaz tutkal bolca sürülür. Parmak ucuyla zemine yayıyılır. Daha sonra üzerine ray oturtulur. Bu işlem aynı zaman da diaromalarda da uygulanabilir. Görüntü daha doğal olur.Hazır plastik
balastlı raylardan daha gerçekçi bir görünüm verebilir.

Tutkallı zemin üzerine ray oturtulduktan sonra kum serpilir ve iyice kaplanır.Elle pres yapılarak iyice yapışması sağlanır.

Tutkal kuruduktan sonra yumuşak fırça yardımıyla fazlalıklar alındı.
Tutkalın kuruma süresi yaklaşık 1 saattir. Bu süre sıcak havalarda
daha da kısa olabilir.
Balastlı rayımız hazır hale gelince çim zeminli altlığa yapıştırıldı.
Maketimizin, weathering çalışmaları (eskitme ve kirletme) yapılarak
sonuca varılacak.

saygılar
teoman
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2007, 11:32:53 Gönderen: teoman »

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Şubat 02, 2007, 00:08:23 »
sevgili dostum.
sadece ben degil su an benim kucuk adam yanimda kendi agzindan cikan kelimeler sunlar
(bu amca cok titiz biri galiba baksana eline eldiven takmis ince islerle ugrasiyor.. ortaligi daginik tutmuyor titiz calisiyor)
vallahi bizi kiskandirmaktasiniz bende amerikadan gelmis iki adet vagon var en kisa surede beslayacagim calismasina.. bu arada kullandiginiz macun bilgilerini verirmisiniz detayli olarak.. hazir yurt disinda iken alayim
sevgi ve saygilarimla
nedim kus

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #18 : Şubat 02, 2007, 00:15:48 »
cok cok guzel bır calısma olmus ve sonunda sulu cıkartma nasıl yapıstırırlır resımlı uygulamalı gorebıldım
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Şubat 02, 2007, 00:31:23 »
Sevgili Nedim bey, öncelikle küçük adamınızın gözlerinden öperim.
Selam ve sevgilerimle
Sorduğunuz macunların markası 'Squadron'. Macun isimleri White Putty+Green Putty her ikiside çok iyi macunlardır. Yeşil olan geniş açıklıkları doldurur. Beyaz olan da ince yerleri doldurur.

Sevgili Okan, güzel düşüncelerin için teşekkürler.

sevgiler saygılar
teoman
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2007, 00:33:34 Gönderen: teoman »