Gönderen Konu: Buharlı Loko Yapımı 1/87 Plastik Model  (Okunma sayısı 36498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdusta

• Ziyaretçi
Ynt: Buharlı Loko Yapımı 1/87 Plastik Model
« Yanıtla #40 : Şubat 11, 2007, 20:56:15 »
teoman bey

tekrara tekrar ellerinize saglık..
forumdakilerin cesaret edip soramadıkları soruyu yöneltiyorum...

bizim heryeriri didik didik edip bulamadıgımız bu maketleri zamanında sizmi toptan kapattınız?
daha kac tane revell var sizde??

saygılar a.usta

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Şubat 11, 2007, 22:02:36 »
    Teoman bey güzel bir iş çıkaracağınıza eminim,çalışmalarınızda başarılar ve devamını dilerim.Herşey gönlünüzce olsun,hoşçakalın.

mali....

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #42 : Şubat 12, 2007, 00:26:47 »
teoman bey

tekrara tekrar ellerinize saglık..
forumdakilerin cesaret edip soramadıkları soruyu yöneltiyorum...

bizim heryeriri didik didik edip bulamadıgımız bu maketleri zamanında sizmi toptan kapattınız?
daha kac tane revell var sizde??

saygılar a.usta

Abdurrahman bey,  M.Ali bey, çok teşekkürler.
Siz ve forumdaki tüm arkadaşlara her zaman, sorularınızı,  bilgim dahilinde yanıtlamaya çalışmak benim için bir onurdur.
Bir zamanlar Revell piyasaya bu maketlerden çıkarmıştı. Ben de bir gün bunları yaparım diye almıştım. Kısmet sizlerle paylaşarak yapmakmış.
Elimde 4 adet lokomotif maketi bulunmaktadır. Beklettiğim iyi olmuş. Bu güzel forumda, siz, saygıdeğer modeltrenci arkadaşlarla bu çalışmaları yapmak ,benim için sonderece keyif verici bir duygudur.

saygı ve sevgilerimle
teoman

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #43 : Şubat 12, 2007, 14:32:59 »
Teoman abi 56700 lerin markizi Br52 ye benziyor bu tespitin doğru.Ancak 56700 ler 4 domlu.Tekrar bak derim.Br43 ler farklı makineler.56001-56166 serisi Alman,İngiliz ve Çekoslovak makineleri TCDD talebi üzerine özel imal ediliklerinden onları elde etmek baya zor.56700lük (şimdilik) daha uygun bir seçenek gibi görünüyor.
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #44 : Şubat 12, 2007, 17:01:06 »
Sevgili Jimmy, uyarın için teşekkürler. Fotoya tekrar baktım . Haklısın, baca gerisindeki 4.dom biraz yassı veya deforme olmuş gibi duruyor. Zannediyorum bu yüzden dikkatimden kaçmış olabilir.
Çalışmamı 56700' lüğe doğru kaydırayım.
Ancak 2. seçenek 56100' lüklerde bir domun iptali ve diğerlerinin yassılaştırması yeterli olabilir mi?
Sevgili Jimmy bu 2.seçenek önerini bekleyeceğim.
Sevgiler
teoman
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2007, 17:06:06 Gönderen: teoman »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #45 : Şubat 12, 2007, 23:02:56 »
Saygıdeğer trenmodelci arkadaşlar, bugün tatil bitti okullar açıldı. Biz de okulda görevimize başladık.
Akşam yemek işi ve TV'de haber izlenimi tamamlanınca model yapım çalışmalarına geçtik.
İlk etapta modelimizin parça kontrolleri yapıldıktan sonra, plastik parçalar, taşıyıcı şasiden maket bıçağıyla kesilerek ayrılıp, kanarlarında kalan çapaklar  zımpara ve eğe ile temizlendi.

Dikkat edeceğimiz bir durum ; modelimizin, alt takımları dingil, biyel ve bunların bağlantı kısımları plastik rengi olarak kırmızı basılmış. Gerçek lokomotifte buraları kırmızı olduğundan modeli yapan kişiye kolaylık olsun diye düşünülmüş. Biz bu duruma aldanmıyoruz ve boyama işini kesinlikle ihmal etmiyoruz. Modeli eniyi şekilde gerçekçi gösteren üzerine yapılan boyasıdır. Bu bölüme astar beyaz atılıp tekrar kırmızı renge boyanacaktır. Plastiğin enjeksiyon rengiyle  bizim uyguladığımız boya rengi çok farklıdır. Mutlaka boya yapılmalıdır.

Modelimizin parçalarını guruplayıp çalışmak, bizi daha rahat sonuca götürecektir.
Bu bölümde Tendere ait parçaları bir grup yapıp, yapıştırma yerlerini prova ettikten sonra yapıştırma işini yapacağız. Yapıştırma işlemi tamamlanınca macunlanıp tesfiyesi yapılarak boyaya hazır hale getirilecektir.

Çevrimdışı bülent aydoğan

• Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #46 : Şubat 13, 2007, 12:11:06 »
selam teoman bey..diğer lokoya vagon yapsaydınız birazda..olmazmı.. ;)

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #47 : Şubat 13, 2007, 13:57:15 »
Bülent bey, merhabalar. Önerinizi dikkate alacağım. E40000'lik lokoya uyumlu vagon konusunda Nedim bey ve Gürcan bey, temini açısından çok yardımcı oldular.  Kendilerine huzurlarınızda teşekürlerimi bir borç bilirim.
Buharlı lokolar içinde araştırmadayım. Ancak Revell marka plastik kitler yalnız buharlı loko üretmişler. Vagon üretimleri yok. Hazır vagonlar üzrinden çevirim yoluyla TCDD vagonları yapılabilir.

''selam teoman bey..diğer lokoya vagon yapsaydınız birazda..olmazmı..'' sorunuzdan yanlış anlamadıysam ilk yaptığım buharlı loko BR o1' i kastediyorsanız; O model DB (Alman Demiryolları buharlısı) gövde işaretleri taşıdığından ona vagon kolay, hazır DB vagonları uyarlanabilir.
Akşam eve gittiğimde fotoğraflayıp görüşlerinize sunmaya çalışırım.
Böyle güzel öneri ve sorularınızı herzaman beklerim. Birbirimizi geliştirme açısından çok önemli olgular. Size çok teşekkür ederim.
Sevgiler, saygılar.
teoman

• Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Şubat 13, 2007, 15:33:12 »
merhabalar..evet kastettiğim buydu..maketi siz yapıyorsunuz bizde buradan keyfinize ortak oluyoruz.. :D..bizimmiş gibi..şöle olsa böyle olsa diye ama ne yapalım..birde karlar içinde küçük bir diorama yapsanız..

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #49 : Şubat 13, 2007, 19:38:09 »
Bülent bey, burada ortak görüşlerle, bir arada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu forumda tabi ki sizinmiş gibi eleştirileriniz olacak ki hepimiz bilgilenelim, bilgilerimizi paylaşalım, keyifle bu hobiyi yaşayalım.

'DB' Tren   BR 01 buharlı loko ve vagonları. Loko; Revell statik model, vagonlar Lima

Böyle bir tren görüntüsü, diaromada; istasyonda bekler konumda değerlendirilebilinir. Birbaşka seçenek vitrinde olabilir.
Karlar içinde küçük bir diaroma fikriniz güzel, bu konuyu düşüneceğim ve uygun bir zaman içinde hayata geçirmeye çalışacağım.
saygılar
teoman

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #50 : Şubat 14, 2007, 01:32:29 »
Modelimizin çalışması sürüyor.

Yapıştırma işlemlerinde, mümkün olduğunca yapıştırıcıyı taşırma yapmadan dikkatli bir şekilde kullanıyoruz.

Yapıştırdığımız tender ve kazan bölümü kurumaya bırakılırken, tekerleklerin boyanmadan önce eğe ile tesfiyesi yapılıyor. Boyadığımızda, çapakların göze çirkin görünmemesi için bu işlemi mutlaka yapmamız gerekiyor. 

Alt dingil takımı montajını da bu arada tamamlıyoruz. Kazan+Markiz, tender ve dingil takımları boyamaya hazır hale geliyor.

Çalışmamız devam edecek

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Şubat 14, 2007, 13:13:46 »
Teoman abi kusura bakma.Yolda olduğum için her zaman vakit ayıramıyorum.Ancak iyi yapmışsın 56001-166 serisi bir makina çıkmaz Br43 tem.56700 lükte şüpheli.Domlar baya iri.Bence bunu DB buharlısı olarak yapıp bıraksak en iyisi olacak.Nasıl olsa TCDD versiyonu yapacaklarımız belli onlarda yolda...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #52 : Şubat 14, 2007, 13:35:09 »
Sevgili Jimmy merhabalar.
Sana da zahmet oluyor. Çalışmaların arasında, yolda yetişiyorsun çok teşekkürler.
İyi ki şimdi konuya girdin. Akşam eve döndüğümde domlara el atıp onları tadilat edecektim.

Domları tadilatla daha yassılaştırabilirsem olabilir mi? yoksa dediğin gibi DB olarak devam edip tamamlayayım mı?
Sevgiler, saygılar.
teoman

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #53 : Şubat 14, 2007, 13:51:29 »
Girme riske.TCDD makinası baya var gelecek.Bana çok kolayından olacak gibi görünmüyor.Yassılaştırsan bu sefer dumanlık v.s. yine bir ton problem çıkacak.Elde hazır olan varken varsın DB lokosu olsun.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #54 : Şubat 15, 2007, 11:47:13 »
Sevgili Jimmy, önerilerini dikkate alarak kendimce bir düşünme zamanlaması yaptım. Şu an verdiğim karar TCDD lokosu yapmaya beni mecbur ediyor.
Bence kolaycılıktansa, riske girip cesaretle yapıma girişmek.
Modelciliğin bir güzel yanı da;  tatlı skıntılarla mutlu sona ulaşma çabasıdır.

Saygılar, sevgiler
teoman
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2007, 13:59:35 Gönderen: teoman »

• Forum Üyesi
« Yanıtla #55 : Şubat 15, 2007, 12:56:25 »
evet Teoman bey riski göze almanızı anlıyorum..zaten hobi işi böyledir..değişikliği tam anlamadım ama anlam katan,baktığınızda gördüğünüz o olacaktır yada olmayacaktır..

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Şubat 16, 2007, 20:14:40 »
Özgür bey, merhabalar. İyi düşüncelerinizle beni izlediğinize çok sevindim. Hepbirlikte bu ortamda bilgi paylaşımımızı sürdürüyoruz.
İzmir'e geldiğinizde mutlaka beklerim. Yüzyüze görüşüp tanışmamız beni çok mutlu eder.
evet Teoman bey riski göze almanızı anlıyorum..zaten hobi işi böyledir..değişikliği tam anlamadım ama anlam katan,baktığınızda gördüğünüz o olacaktır yada olmayacaktır..

Görüşlerinize aynen katılıyorum. Değişiklik kazan bölümünde domların daha yassılaştırması olacaktır. Bu durumla ilgili çalışmamı sürdürüyorum ancak araya başka çalışmalar girince sürede biraz uzama oldu. Sizlerle bu çalışmaları paylaşmaya devam edeceğim.
Size bu mesajı yazdığım anda tesfiye işlerini yapıyorum.

Sevgiler,saygılar
teoman

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #57 : Şubat 17, 2007, 01:54:31 »
Br 43' ün, TCDD Br 44' e dönüşümünde domlar üzerinde yapılan çalışmalar:

Modelin, görüldüğü üzere domları Br 44'e göre iri ve yüksek.
                        Biz bunları daha yassı hale getireceğiz.

Önce küçük eğemizle bir miktar yontma işlemi yapıyoruz. Plastik malzemede dikkatli ve sabırlı çalışmamız gerekli. Daha sonra hobi araçlarından minik elketrik motorlu, matkabımızdan yararlanıyoruz. Uçları değiştirilebilir olduğundan, yuvarlak zımpara takıp, tesfiye işine devam ediyoruz.
Dediğimiz gibi sabırlı ve dikkatli. Zımpara, yontma işlemini belli devirde dönerek, sürtünme  yaptığından, ısınma meydana geliyor. Plastik için en tehlikeli bir durum. Sıcaklıktan erime riski taşıdığından belli aralıklarla durup, soğumasını bekledikten sonra tekrar devam ediyoruz.
Şeklin bozulmaması için sık sık kontrolu elden bırakmıyoruz.

İlk iki domu ( Dumanlık ve kumluk) belli bir seviyeye getirdiğimizde, aradaki farkı gözlemleyip işlemi sürdürüyoruz.

Yontma işlemi tamamlanınca macunlamaya geçiyoruz. Önce yeşil renkli kaba dolgu macunu yapıyoruz. Kurutup zımpara yaptıktan sonra ince beyaz macun kullanıyoruz. İnce macun çok küçük gözenekleri kapatıcı özelliği olan macundur.  İyi sonuç almak için bu işlemleri yapmak zorundayız.

Son kat su zımparasıyla düzeltmemizi yapıyoruz. Domların kenarlarını özellikle zımparayla ovalleştiriyoruz. Daha sonra, biraz kalın yoğunlukta siyah boya ile boyuyoruz. Fırça ile yaptığımız bu çalışma, çok az da olsa domların üst yüzeyinde açık kalmış boşlukları doldurmaya yarıyor. Tam kuruduktan sonra 1200 numara su zımparası yapılıp, önce astar boya atılarak, esas rengi uygulayacağımız konuma getiriyoruz.

Kazan kısmındaki iri olan domların tadilatı tamamlanıyor. Modelimiz Br 43' ten çıkıp, domları daha yassı Br 44'e dönüşüyor.

saygılar
teoman
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2007, 01:56:27 Gönderen: teoman »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #58 : Şubat 17, 2007, 02:00:20 »
Teoman bey merhaba,

Şu kullandığınız kırmızı matkabın üreticisini biliyor musunuz? :)

Selamlar,

Harun

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Şubat 17, 2007, 02:07:02 »
Harun bey, merhabalar.
Bu aleti yıllar önce İzmirde bir hırdavatçıdan almıştım. Üzerindeki etiket halen duruyor.

Yoksa sizin üretiminiz mi? Ya da isim benzerliği mi?
Eğer size aitse çok güzel bir tesadüf.

sevgiler, saygılar
teoman