Gönderen Konu: Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi  (Okunma sayısı 78249 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı diesel

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi
« Yanıtla #40 : Temmuz 29, 2015, 20:51:15 »
Şafak Bey,Faruk Bey
Muhteşem bir çalışma.Elinize emeğinize sağlık.Yürüyen modeli bir an önce görebilmek dileğiyle.
Ali Rıza ÇURA

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #41 : Temmuz 29, 2015, 20:55:50 »
Şafak Bey,Faruk Bey
Muhteşem bir çalışma.Elinize emeğinize sağlık.Yürüyen modeli bir an önce görebilmek dileğiyle.

Ali Rıza Bey

Övgüleriniz için çok teşekkür ederiz.  :)
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #42 : Temmuz 29, 2015, 21:25:45 »
Taze taze ranforlu iki DE 24000'lik makinayı rampada yakaladım. ;D

Şafak Aktaş

Çevrimdışı Faruk Güder

• Forum Üyesi
« Yanıtla #43 : Temmuz 29, 2015, 21:32:01 »
Hacı adam arkaya 1.2 vagon takar

Çevrimdışı DE24397

• Forum Üyesi
« Yanıtla #44 : Temmuz 29, 2015, 21:44:07 »
Abi emeğine eline sağlık ben sabırsızlıkla bekliyorum ve fiyat ne olacak ortalama ?

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #45 : Temmuz 29, 2015, 21:48:11 »
Alıntı
Hacı adam arkaya 1.2 vagon takar

Arkada vagon olmadığını kim söyledi?  :)

Abi emeğine eline sağlık ben sabırsızlıkla bekliyorum ve fiyat ne olacak ortalama ?

Çok teşekkür ederim Emrecim. Fiyat, teslimat vb. konularda ilerleyen zamanlarda net bilgiler vermeye çalışacağım.

Şafak Aktaş

Çevrimdışı erolerdogan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #46 : Temmuz 29, 2015, 22:24:01 »
 şafak abi 24 bin makina seti çok güzel kaç lira fiyatı

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #47 : Temmuz 29, 2015, 22:55:16 »
Eğer makul bir rakam ortaya çıktığında, inanıyorum ki, satış rekorları kıracak bir loco olacak....hele Şafak Bey'in dediği gibi vagonlarla setler oluşturulursa, çıkacak  güzelliği düşünemiyorum bile.... ;D ;D ;D

Tekrardan ellerinize sağlık ve de kolay gelsin.... :)

m.utkan

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Temmuz 29, 2015, 23:41:58 »
Şafak bey merhaba,

Tebrik ederim. Ellerinize ve emeklerinize sağlık. Tek kelimeyle mükemmel bir çalışma olmuş. Buraya birkaç satır daha övgü yazsam bence hala yetersiz kalır.

Bir noktaya değinmek isterim, modeli dinamik hale getirdiğinizde, gördüğüm kadarı ile resin döküm olan şase, hafif kalabilir. Şaseyi metal döküm olarak yapmayı düşünmezmisiniz. Metal şase ile çekiş gücü sorunu ortadan kalkacaktır. Ankarada bunu yapacak kalıpçı ve dökümcüler mevcut. Ayrıca sizde zaten prototip kalıp mevcut. Bu konuda bize yardımcı olacak arkadaşlarda var.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #49 : Temmuz 30, 2015, 00:34:46 »
Şafak ve Faruk kardeşlerim , metal şase konusunda Can abi haklı , resin zaman içerisinde sorun çıkarabilir ( hem çekiş konusunda hem de eğilip bükülme ihtimali var )

Onunla irtibat kurun muhakkak , ayrıca Tufan beyle irtibata geçtiniz mi ? Size maddi manevi çok ama çok desteği olabilir.

Burnuma Türkiye'nin ilk model tren fabrikasının kokuları gelmeye başladı , haydi hayırlısı.

Şu Ankara taşrası yine İstanbul'u geçti be............ ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #50 : Temmuz 30, 2015, 02:13:08 »
metal resinden daha saglam olmasinin yaninda..boya cok daha gercekci ve hatasiz olur.....

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Temmuz 30, 2015, 02:19:40 »
nasil olursa olsun protatip guzel,........

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #52 : Temmuz 30, 2015, 09:14:24 »
şafak abi 24 bin makina seti çok güzel kaç lira fiyatı

Çok teşekkür ederim. Fiyat, teslimat vb. konularda ilerleyen zamanlarda net bilgiler vermeye çalışacağım.

Eğer makul bir rakam ortaya çıktığında, inanıyorum ki, satış rekorları kıracak bir loco olacak....hele Şafak Bey'in dediği gibi vagonlarla setler oluşturulursa, çıkacak  güzelliği düşünemiyorum bile.... ;D ;D ;D

Tekrardan ellerinize sağlık ve de kolay gelsin.... :)

m.utkan

Utkan hocam

Fiyat ve temin edilme konularında elimizden geleni yapacağız. Gövde üzerindeki ve yürüyen aksam üzerindeki çalışmaları da tamamladıktan sonra maliyet vb. konularda daha kesin konuşabileceğiz. İnşallah satış rekorları kırar dediğiniz gibi. ;D Bakarsınız Türkiye'nin ilk model tren fabrikasını kurarız... 8)

Şafak bey merhaba,

Tebrik ederim. Ellerinize ve emeklerinize sağlık. Tek kelimeyle mükemmel bir çalışma olmuş. Buraya birkaç satır daha övgü yazsam bence hala yetersiz kalır.

Bir noktaya değinmek isterim, modeli dinamik hale getirdiğinizde, gördüğüm kadarı ile resin döküm olan şase, hafif kalabilir. Şaseyi metal döküm olarak yapmayı düşünmezmisiniz. Metal şase ile çekiş gücü sorunu ortadan kalkacaktır. Ankarada bunu yapacak kalıpçı ve dökümcüler mevcut. Ayrıca sizde zaten prototip kalıp mevcut. Bu konuda bize yardımcı olacak arkadaşlarda var.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Osman Bey merhaba

Güzel övgüleriniz için çok teşekkür ederiz.  :) Metal veya plastik enjeksiyon üretim konularında bazı araştırmalarımız ve fikirlerimiz var açıkçası. Modelin ideal bir ağırlıkta olması lazım yoksa bahsettiğiniz gibi raylarda tutunma sorunu ve denge sorunu yaşayabiliriz. Fotoğraflarda çok belli olmuyor ama aslında çok da hafif bir model olmamakla birlikte şasi, benzin deposu ve ağırlığı ile bojileri metal yapma düşüncemiz var. Ayrıca gövde içine, markiz veya burun içine de ek ağırlıklar koyarak dengeli olmasını sağlayacağız.

Fakat daha önce de belirttiğim gibi bazı şeyler tam olgunlaşmadan erken konuşmamayı tercih ediyorum. Yaptığımız ve yapmayı planladıklarımız şeklinde sizlerle daha samimi ve mübalaasız bir şekilde bilgi paylaşımında bulunmayı daha doğru buluyorum. Kalıp döküm konularında sizin bilgilerinizden yararlanabilmek beni çok mutlu eder. Uygun bir zamanda Ankara'da bir tanışma/görüşme ayarlayabiliriz eğer siz de isterseniz.
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #53 : Temmuz 30, 2015, 09:30:00 »
Şafak ve Faruk kardeşlerim , metal şase konusunda Can abi haklı , resin zaman içerisinde sorun çıkarabilir ( hem çekiş konusunda hem de eğilip bükülme ihtimali var )

Onunla irtibat kurun muhakkak , ayrıca Tufan beyle irtibata geçtiniz mi ? Size maddi manevi çok ama çok desteği olabilir.

Burnuma Türkiye'nin ilk model tren fabrikasının kokuları gelmeye başladı , haydi hayırlısı.

Şu Ankara taşrası yine İstanbul'u geçti be............ ;D

Kemal abi

Haklısınız, modelin metale döndürülmesi konularında bir önceki mesajda yazdığım gibi bazı çalışmalarımız olabilir. Emin olun eğilip bükülecek, gözünüze kötü veya kalitesiz gelecek bir şeyi asla ama asla sizlerle paylaşmam. Fabrika konusunda da, valla aslında tam Ankara sayılmaz, fabrikalar Eskişehir-Ankara karışımı.  ;D Taşra konusunda %100 haklısın, Ankara'yı ancak bu söz bu kadar iyi anlatabilir. Ama olsun bizim de İstanbul'da "Tembel Trencilerimiz" var.  ;D

metal resinden daha saglam olmasinin yaninda..boya cok daha gercekci ve hatasiz olur.....

nasil olursa olsun protatip guzel,........

İrfan Bey

Tabii ki gönül ister ki, modeli metalden veya hatta plastik enjeksiyon ile hazırlayabilelim, ki bunlar da hiç olamayacak şeyler değiller. Ama bu işlemlerin bir ilk yatırım maliyeti, hatalı üretim maliyeti ve son kullanıcıya erişimde baz maliyetleri var ki bunlar malesef model trencilik ve diorama kültürünün bir türlü yük trenliğini bırakıp yüksek hızlı trene geçemediği, hala emeklediği güzel ülkemizde bu işlemler için ciddi yatırımlar yapmak çok zor. Üretim sonrasında da bu modelleri yıllardır bekleyen insanlara çok astronomik rakamlarla model satmak da çok mantıklı olmayacaktır. Fakat kalite olarak optimum seviyede, hatta metal-plastik-resin karışımı parçalar içeren detaylı ve kaliteli boyanmış, profesyonel modeller gibi rayda hareket edebilen bir lokomotif oluşturabilmek için söz veriyorum elimizden geleni yapacağız.

Modelin gelişimi ve üretimi konularında görüş ve fikirlerinizi lütfen benimle paylaşın. Bu konularda şu sıralar bazı görüşmeler de yapıyorum, önümüzdeki haftadan sonra daha kesin konuşabileceğim.

Şafak Aktaş

Çevrimdışı Faruk Güder

• Forum Üyesi
« Yanıtla #54 : Temmuz 30, 2015, 16:49:57 »
Herkese merhaba adım ömer faruk. kısaca kendimden bahsedeyim.ESKISEHIRDE yaşıyorum. Tren lere karşı yıllardır ilgim olmuştur. Model çalışmalarım 15 yıl önceleri başlamıştı. ve büyük ölçeklerde bir çok maket yaptım bunların çoğu 24000.lik oldu.98.yillarinda tulomsas ta babamın çalıştığı yıllarda dh. 7500 manevra lokomotifi nin marketini yapmıştım metalden 1/15 ölçeğinde. O günden bu güne hep modellerle uğraştım. 2.2 buçuk yıl önce şafak la tanışma fırsatım oldu model sayesinde ve ilk 1/87 ölçek te 24000.lik modelini cikarttik. ve 2 yıl çalışma sürecinde gördüğünüz 24000.lik modelini siz tren sevenlere tanıştırdı şafak arkadaşımız. Sağolsun kendisinden çok destek gördüm.ve bundan sonra ALLAH ın izniyle bu yolda beraberce ilerleyerek sizlere TCDD nin.tum lokomotif modellerini sunacağız. Tabi bunda Harun beyin katkisida olacak kendisine şimdiden teşekkür ediyorum. Ve bu calismamiza göstermiş oldugunuz ilgi ve alakaniza ayrı teşekkür ediyorum. Zamanla sizlerlede tanışma firsatimiz da olur inşallah.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #55 : Temmuz 30, 2015, 16:56:20 »
Müthiş bir proje gerçekten.Başarılar dilerim.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #56 : Temmuz 30, 2015, 18:46:35 »
Merhaba,

Bu güzel proje hakkında Şafak'la 1-5 sene kadar evvel görüşmüştük. Önümüzdeki günlerde tekrar biraraya gelip görüşeceğiz. Sonuna kadar ve mümkün olabilecek her şekilde destek olacağım şüphesiz.

Proses in bir marka olarak yurt dışında edindiği yerin, tecrübesinin ve ilişkilerinin bu projede güzel bir destek olacağını düşünüyoruz.

Bir Türk lokosu üretip bunu sadece çok sınırlı iç pazarda değerlendirmek çok yazık olur. Beraberce kafa patlatıp maliyet, pazarlama ayrıca bence çok önemli olan üretim zamanlarının daha kısa ve verimli olabilmesi için yapılabilecekler konusunda konuşacağız. Bu konularda son yıllarda haliyle çok tecrübe edindik. Bunu Şafak ve Faruk için de kullanabilmek çok heyecan verici.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #57 : Temmuz 30, 2015, 18:59:07 »
Herkese merhaba adım ömer faruk. kısaca kendimden bahsedeyim.ESKISEHIRDE yaşıyorum. Tren lere karşı yıllardır ilgim olmuştur. Model çalışmalarım 15 yıl önceleri başlamıştı. ve büyük ölçeklerde bir çok maket yaptım bunların çoğu 24000.lik oldu.98.yillarinda tulomsas ta babamın çalıştığı yıllarda dh. 7500 manevra lokomotifi nin marketini yapmıştım metalden 1/15 ölçeğinde. O günden bu güne hep modellerle uğraştım. 2.2 buçuk yıl önce şafak la tanışma fırsatım oldu model sayesinde ve ilk 1/87 ölçek te 24000.lik modelini cikarttik. ve 2 yıl çalışma sürecinde gördüğünüz 24000.lik modelini siz tren sevenlere tanıştırdı şafak arkadaşımız. Sağolsun kendisinden çok destek gördüm.ve bundan sonra ALLAH ın izniyle bu yolda beraberce ilerleyerek sizlere TCDD nin.tum lokomotif modellerini sunacağız. Tabi bunda Harun beyin katkisida olacak kendisine şimdiden teşekkür ediyorum. Ve bu calismamiza göstermiş oldugunuz ilgi ve alakaniza ayrı teşekkür ediyorum. Zamanla sizlerlede tanışma firsatimiz da olur inşallah.

Faruk Bey,

Öncelikle bir kez de sizi tebrik ederim, şu ana kadar ortaya çıkartığınız güzellikten dolayı. Umarım en kısa zamanda Şafak Bey ve siz emeklerinizin karşılığını alırsınız.Yolunuz açık olsun....

m.utkan

Çevrimdışı Faruk Güder

• Forum Üyesi
« Yanıtla #58 : Temmuz 30, 2015, 19:16:08 »
Çok teşekkür ederim mehmet bey hedefimiz ve hayalimiz artık dioramalarda  TCDD lokomotif leri yer alsın sesiyle görüntüsüyle  ilginize dolayi tekrar teşekkür ederim.

Çevrimdışı Faruk Güder

• Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Temmuz 30, 2015, 19:20:50 »
Merhaba Harun bey.bende sizinle bir araya gelip bu konuları daha ayrıntılı konuşmak istiyorum bu proje 24000.lik le sınırlı olmamakla birlikte 22000 lik.33000 lik.43000 lik.gibi lokomotif lerle devam edecektir inşallah.