Gönderen Konu: DCC Sistemlerde AC ve DC Karmaşası  (Okunma sayısı 5671 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atillayildirim

• Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
DCC Sistemlerde AC ve DC Karmaşası
« : Mart 07, 2008, 16:40:27 »
Herkese Selamlar,
Şimdi bilindiği gibi AC ve DC olmak üzere 2 akım var. Bunlardan AC değişken akım, DC ise doğru akım. DCC sistemlerde bilindiği gibi hem dijital hemde analog lokomotifler aynı anda kullanılabiliyor. Benim anlamadığım olay;
Bilindiği gibi DCC sistemlerde sürekli akım (DC) vardır (diye biliyorum) ve dekoder sayesinde lokomotif gereksinim duyduğu enerjiyi bu dekoder sayesinde alır. Aynı anda analog lokomotif hiçbir dekoderi olmadan nasıl oluyorda hızını azaltıp çoğaltabiliyor. Yada şöyle diyelim analog lokomotifin hızlanması için raylara fazla elektrik vermek yada yavaşlamak için elektriği azaltmamız gerekir, böyle durumda diğer taraftan çalışan dijital lokomotifimizin hızında niye değişiklik olmuyor. Bunun mantığını anlatacak arkadaşlarımızın yada büyüklerimizin cevaplarlarını bekliyorum. Saygılar…

Çevrimdışı ONUR

• onur
  • Forum Üyesi
  • Yer: bursa
Ynt: DCC Sistemlerde AC ve DC Karmaşası
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2008, 19:56:00 »
Ben bu forma üye oldum. Anladığım kadarıyla raylarda devamlı bir akım var ancak motora gelmeden enerji azalması oluyor.Tam emin değilim yani yanlışda olabilir. Bu benim düşümcem.

Saygılar...

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #2 : Mart 07, 2008, 23:01:20 »

Merhaba Atilla Bey,

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, DCC de doğru akım yoktur. Kare dalga vardır. Bu kare dalga sayesinde, hem lokomotifler kontrol ediliyor (decoder ile)  hem de lokomotif için gerekli güç sağlanıyor. Şimdi çok temel olan bir bilgiden söz edelim: herhangi bir sinyal hem DC bileşenden hem de AC bileşenden oluşmaktadır. Ancak bazı sinyallerde AC kısım sıfırdır, saf DC gerilimdir (pil gerilimi gibi), bazı sinyallerde ise DC kısım sıfırdır, saf AC gerilim vardır. DCC de sinyal AC olmakla birlikte, sinyalin bir DC bileşeni vardır. Bu DC bileşenle oynayarak DC lokolar (analog lokolar) çalıştırılırlar. DC bileşen değiştikçe, lokonun hızı değişir.
Analog lokomotif kullanma modunda, Lokomotif motoruna 20V civarında (kare dalga şeklinde de olsa ) gerilim uygulandığından, benim kişisel fikrim analog lokoların bu şekilde kullanılmamasıdır.

Umarım fikir vermiştir.

Selamlar

Aynur&Sermet

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : Mart 08, 2008, 00:53:14 »
Merhaba Atilla bey

Evet Sermet bey gayet güzel anlatmış ancak bir ilave yapmak istiyorum.Bildiğim kadarıyla sadece Hornby nin digital kumandalarında analog kullanılabilme imkanı var ve o da 1 adet.Diğer digital kumandalarda (Marklin,Roco v.s.) bu imkanda yok diye biliyorum.Zaten bu durumda katiyen tavsiye edilmiyor.

Saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı muratcopur

• murat çopur
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Taksim/?stanbul
  • http://muratcopur.deviantart.com/
    • muratcopur
« Yanıtla #4 : Mart 08, 2008, 06:53:46 »
Bende Piko Digi1 var ve 1 adet analog lokoyu kullanabiliyorum.

Çevrimdışı atillayildirim

• Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5 : Mart 08, 2008, 11:40:24 »
Sermet Bey Selamlar
Anlattıklarınıza göre benim anladığım DCC sistemlerde hem AC hem de DC sinyal var. Analog trenler DC sinyalini Dijitaller ise AC sinyalini kullanıyor. Yanlışmıyım? Saygılar...

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #6 : Mart 08, 2008, 15:54:34 »
Aydın Bey,
Doğru anlamışsınız. Ancak ben genelde karmaşaya neden olabilecek noktayı vurgulayayım:
DCC 'de AC gerilim ve  DC gerilim diye iki farklı gerilim yok. DC gerilim derken, AC sinyalin DC bileşeninden bahsediyoruz.

Profilinizden Ankara'da olduğunuz anlaşılıyor. İsterseniz, uygun olduğunuzda bana uğrayabilirsiniz. Ben Beytepe kampüsündeyim. kağıt üzerinde şekille daha ayrıntılı açıklarım. Hem de tanışma fırsatı buluruz. Benzer bir formatta açıklayıcı yazıyı forum için de hazırlamayı planlıyorum.

Selam ve Sevgiler
Aynur&Sermet

Çevrimdışı ONUR

• onur
  • Forum Üyesi
  • Yer: bursa
« Yanıtla #7 : Mart 09, 2008, 19:53:15 »
Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Böylece benim bilgimin de yanlış olduğunu öğrendim.