Gönderen Konu: Fleischmann BR81 Dekoder montajı  (Okunma sayısı 5513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metehanzade

• Mete Hanzade
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
Fleischmann BR81 Dekoder montajı
« : Ekim 31, 2007, 21:18:30 »
 Elektriğini sol tekerler yolu ile şaseden ve izole sağ tekerlekten gelen kablodan alan, dolayısıyle motoru şaseden izole olmadığı için dekoder takılamayacağını düşündüğüm Fleischmann 4080 kodlu lokomotoifi (BR81sanırım) uzun süredir analog olarak ''0'' da kullanıyordum. Geçenlerde aldığım duman jenaratörü elimdeki lokolardan sadece fleischman'a uyunca önce sadece jeneratöre dekoder takmayı düşündüm ama motoru söküp biraz inceleyince  lokomotifi tamamen dijitale çevirmenin  imkansız olmadığını anladım.

Motora giden tek kablo sol tekerden geliyor, motor şaseye metal vidalarla bağlı... dekoderi nereye bağlamalı?

Motor ve motor kapağı söküldükten sonra

Sağdaki yuva elektriksel olarak izole edilmiş, soldaki motor kapağı,dolayısıyle şasi ile bağlantılı. Bu bağlantıyı kesip izole edebililirsem, dekoderi de monte edebilirim sanırım..Nasıl yapılacağı ile ilgili fikri olan var mı? Nedim bey siz anlarsınız benim derdimden sanırım:)
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2007, 21:33:17 Gönderen: metehanzade »
istanbul
Diş Hekimi-Periodontoloji Uzmanı

Çevrimdışı Derya Ferendeci

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Hayatta her zaman her şey kutudan çıkmaz
    • TCDD 1975
Ynt: Fleischmann BR81 Dekoder montajı
« Yanıtla #1 : Kasım 01, 2007, 04:11:50 »

Evet, problemi anlamak çözüme varmanın yüzde-90'ıdır. O plakayı şaseye bağlayan bir metal parçası var, onu bulup keserseniz iş biter. Benim 44059 ve 3706'ya ancak böyle dekoder takabildim.

Kolay gelsin.

Derya

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Kasım 01, 2007, 12:20:39 »
Bu loko Br81 değil.Fleischmann ın web sayfasında araştırdım 4080 ne bulamadım.4081 Br81 miş.Ama Mete beyin resimlerine bakacak olursak muhtemelen Br78 olmalı (Zaten 4077,4078,4079 Br78 miş).Br81 lerde klavuz dingil yok en başta....Br78 ler bizim 3700 lük buharlılar.Bende 3705 yapmak için düşünüyorum.Ama işte Fleischmann ın hep bu digital problemi beni korkuttu.Halende kafam karışmıyor değil....

Sevgiler

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı metehanzade

• Mete Hanzade
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Kasım 02, 2007, 00:15:06 »
Teşekkür ederim Derya bey dediğiniz gibi metal plakayı şaseden izole edemedim çünkü şaseye doğrudan vidalanıyor bu parça, fakat çözümü buldum yandaki izole kısmı taklid ederek...sanırım böyle daha kolay oldu.

Kömürlerin ve yayın yerleştirildiği yuvayı fazla hasara yol açmadan motor kapağından ayırdım

Daha sonra yuvanın etrafında biraz aşındırma yaparak bu kısmı  kapaktan izole ettim.

Yerinden çıkmaması için oluşan boşluğu dolgu malzemesiyle doldurdum

Fazlalıkları tesfiye ettikten sonra motoru yeniden birleştirdim

dekoderi  ve duman jeneratörünü taktım, çok güzel çalışıyor... Lokomotifte kullanılan lambalar da aynı şekilde şaseden elektrik alıyor fakat  onları izole etmektense Led kullanmak daha kolay sanırım...
Cem bey birazdan lokonun fotografını da ekleyip sizden fikir almak isterim hangi model olduğu hakkında... oldukça eski bir model bu evet.. sitede de yok zaten..4081 var ama, ona benziyor biraz...

« Son Düzenleme: Kasım 02, 2007, 00:25:55 Gönderen: metehanzade »
istanbul

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #4 : Kasım 02, 2007, 01:00:28 »
Br65 bu.Zaten üzerinde de yazıyor 65 014.Ama sanırım biraz eski bir model.Fleischmann bunu şu an 4065 kod.u ile üretiyormuş.

Sevgiler

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı metehanzade

• Mete Hanzade
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 02, 2007, 23:15:02 »
Selamlar,
Teşekkür ederim. Kullandığım dekoder hornby marka ve sistem de hornby select.

Deneyimleri paylaşma konusuna gelince...Dekoderi taktıktan sonra dikkatsizlik nedeniyle, sanırım dekoderi metal bir yüzeye temas ettirdim ve küçük bir kıvılcım, inceden bir duman ve hafif koku ile birlikte bir kaç devrenin yanmış olduğunu gördüm :) üzüldüm ama şans eseri motor ile ilgili kısım yerinde ama üç fonksion çıkışı (F0,F1,F3) iptal oldu:( allahtan duman jeneratörünü hala açıp kapatabiliyorum da başladığım yere dönmüş olmadım...
F0 da sürekli açık konumda kaldı bu şekilde kullanmak doğru mudur bilemiyorum? kullanmamak gerekli ise farları unutmam ya da yeni dekoder takmam gerekecek...

Dekodere elektrik vermeden tüm izolasyonları tamamlamak lazım gerçekten acele etmeye gelmiyor,  bir anda nasıl oldu anlamadım:)
istanbul

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 09, 2007, 04:12:11 »
sevgili dr. metehanzade dostum,
evet bizim modeltrencilik teki her adımımız hiç acele etmeden yavaş yavaş
oluşturulmalı.. yapılan iş tarzı ne olur ise olsun ister motor tamiri, ister
dijital çevirim, ister kurgu/diaroma yapımı.. en büyük zevkte zaten
kademe kademe olan işten çıkar.. özellik ile modelcilikte..
biraz ukalalık oldu özür dilerim.. birazda kendime pay çıkardım malum
bana gelen lokolar birkaç ay bekliyorlar.. ;D ;D ;D
bu arada mesleği bulaştırmışsın model trenlere.. ellerinize sağlık..
aman dikkat model tren şeklinde kaplama diş yapmayın hastalarınıza.. ;) :D :D :D
şimdi sizden rica etsem dolguda kullanılan maddeler
satın alınabilirlikteki miktar.? maliyet.? vede kullanım şekli.?
gibi bilgileri aktarmanız mümkünmüdür..
saygı ve sevgilerimle.
nedim kuş..