Gönderen Konu: JIMMY CEM BR169 BAKIM-ONARIM  (Okunma sayısı 4956 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nedim

• Ziyaretçi
JIMMY CEM BR169 BAKIM-ONARIM
« : Nisan 03, 2007, 02:32:06 »
sevgılı hobıdas dostlarım,
Izmırlı model tren sevdalısı Jımmy cem dostumuz tarafından model uzerınde eksık olan parcaların tamamlanması ve calısmaması uzerıne sahsıma bakım ve onarım ıcın gonderılen roco marka BR169 elektrıklı manevra loko bakım ve onarım ıle ılgılı yapılmaya baslananları kısaca anlatabıldıgım kadar anlatmak ve sızler ıle paylasmak ıstedım.. hepınızın hersey gonlunce olsun..
sevgı ve saygılarımla..
nedım kus..

1. fırmanın uretmıs oldugu model fotografları, aynı modelı ureten dıger fırmaların model fotografları vede gercek yasamda kullanılan loko fotografları uzerınde ıncelemeler yapıldı loko uzerınde eksık olan parcalar tespıt edıldı (2 adet gecme tampon / panto gergı yayı / ust tavan uzerınde elektrık akımını motora ıleten fıncanlar ve ayakları )
2. sokum ıslemıne gecılerek modelın calısmama nedenlerı ıncelendı.. bırcogumuzun tatlı belası ozellık ıle eskı modellerde hasıl olan paslanma, oksıtlenme ve baglantı kopuklugu ıle dıslılerde halıroma kurgulara aıt ızlere rastlandı..(halı havları)
3. sokum ıslemı paslanma, oksıtlenme ve baglantı sorunlarının gıderılebılmesı ıcın daha ınce detaylarda sokuldu.. ılk asama olarak elektrık akımının gecıslerının saglandıgı pırınc/sarı parcalar dremel multı drıl ıle yan urunlerı olan ınce tel doner fırca ve akabınce kece ıle parcaları fazla orselemeden uzerındekı paslanma ve oksıtlenme gıderıldı..
4. moto bobın uzerınde elektrık akımının akısını saglayan komurler, komurlerın sabıtlendıgı metal ayaklar ve motor bobın bası pırınc/sarı parca yıne aynı malzemeler yardımı ıle elektrık akımını ıletebılecek en ıyı hale getırıldı..
5. bundan sonrakı asama hafıf vazelın ve yaglama ıslemı sonrasında legım ve toplama yapılarak dıs aksamlardakı goruntu eksıklıklerıne gecılecek..

Nedim

• Ziyaretçi
Ynt: JIMMY CEM BR169 BAKIM-ONARIM
« Yanıtla #1 : Nisan 05, 2007, 04:12:48 »
Sevgili hobidaş dostlarım,
Bugün roco marka br169 003-1 model manevra lokosunun tampon yapım aşamasına geçildi..
Öncelik ile üzerinde bulunan orijinal tampon tüm olcuları kumpas yardımı ile çıkartıldı.

A) ayak çapı 2,9mm  B) boy/derinlik 2,9mm C) on gövde genişlik 5,1mm

Tampon lokodaki sabitleme ayak bölgesindeki iç çap 0,9mm … ayak uzunluğu 2,0mm

Yapılacak olan tampon iki parçadan oluşturmaya karar verdim. Çünkü bu kadar minyatür bir parçayı torna yapacak bir torna makinesine sahip olamadım.. sanırım bir gün oda olur hayırlısı ile.. 1. parça tampon ayak bölümü 2. parça ana gövde..

Sevgili oğlum noni ‘den bana kala hazine kırık plastik oyuncak parçalarından uygun bir plastik minik plaka bulundu.. Kalınlığı Saatçi egeleri ve ince zımparalar yardımı ile yaklaşık 1,5 mm kalınlığa kadar getirildi. 5,1mm lik bir daire çizildi ve yine aynı malzemeler ile istenilen ölçülere getirildi. Ayak kısmı ıçın yine plastik parçalar içinde araştırma yapar iken bir anda aydınlatma yapımında tecrübe ettiğim ve malzemeler içerisine attığım kulak temizleme çubuklarının bire bir çaplarının uygunluğunu fark ettim ve 2,0mm parçalar halinde keserek ana gövde tamiya ve force 801 yapıştırıcılar kullanılarak sabitlendi.. kuruma işlemi sonrasında gövde ve ayak parçaları son ayrıntı olarak hanımların yada kuaförlerin manikür pedikür işlerinde kullanmış olduğu ince ağaç törpü ile son ayarlamalar yapıldı..

sizler ile roco br169 003-1 bu aşamasını paylaşmak adına 1-2 kare fotoğraf çekildi..

hepinizin her şey gönlünce olması dileği ile.

Sevgi ve saygılarımla.
Nedim Kuş

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 16, 2007, 17:38:22 »
  Sevgili Nedim abicim emegine sağlık teşekkür ederim.Herşey gönlünce olsun,hoşçakal.

mali...

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2007, 23:44:32 »
nedim bey merhaba
ellerinize saglık trenler sizin elinizde tekrar doguyor bakım konusunda sizden ögrenecegimiz cokşey var

selamlar

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #4 : Mayıs 01, 2007, 00:06:30 »
Nedim abi cidden söyleyecek söz bulamıyorum.Ellerin dert görmesin.Bir antika adayını yok olmaktan kurtarıyorsun.Daha ne diyebilirim....
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 11, 2007, 07:06:08 »
sevgili dostlar,
yine uzun bir aradan sonra bu roconun kaybolan panto yaylarının oluşturulması
için 0,02mm lik çelik telden 1,5mm çapında sargı oluşturularak elde edilen yaylardan
gereken uzunluklarda kesilerek faydanıldı. görsel paylaşım için bir iki kare fotograf..
saygı ve sevgilerimle.
nedim kuş..

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #6 : Eylül 11, 2007, 07:14:19 »
Gerçekten beni çok duygulandırıyorsun.İyi geçmeyen çocukluğumdan iyi hatırladığım ender hatıralardan birisi ve onu diriltiyorsun.Aslında bunu depo kenarında müzelik soğuk tutayım diyordum ama şeytan dürtüyor wiesmann dan katener mi baksam ne yapsam?  ;)

Ellerin dert görmesin dostların bir tanesi......

Sevgiler

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......