Gönderen Konu: ÇILGIN FİKİRLER Bence herkese lazım!  (Okunma sayısı 3129 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
ÇILGIN FİKİRLER Bence herkese lazım!
« : Mayıs 01, 2007, 19:25:41 »
Arkadaşlar dün bir kitap aldım.

Genel geçer herkesin düşündüğünün aksine, bir çok insana "aykırı gelebilecek" idare, yönetim anlayışının aslında yaratıcılığı ne kadar çok teşvik ettiğini örnekleriyle anlatan bir kitap.

Yaratıcı ve ilerleten düşüncelerin en büyük düşmanının konservatif idare ve yönetim anlayışını olduğunu örnekleriyle anlatıyor.

Bir açıdan benim forumla ilgili yaklaşımımı da açıklayıcı nitelikte olduğu için paylaşmak istedim.

Boyner yayınlarından çıkmış.

Adı: İşe Yarayan Çılgın Fikirler - İnnovasyon Yapan Bir Şirket Yaratmanın 11.5 Sıra Dışı Yolu

Yazarı:Robert I. Sutton (Stanford Uni. Prof)

İçindekiler kısmından bazı bölüm başlıklarını belki ilginizi çeker diye aşağıya koyuyorum.

I.Kısım: ÇILGIN FİKİRLER NEDEN İŞE YARAR?

1.Bu fikirler neden işe yarar ama sıradışı gözükürler?

2.Yaratıcılık nedir?

II.Kısım: ÇILGIN FİKİRLER

3. Kuralları "Yavaş Öğrenenleri" işe alın.

4. Sizi rahatsız eden, hatta hoşlanmadığınız kişileri işe alın.

5. Büyük olasılıkla ihtiyacınız olmayan kişileri işe alın.

7. Çalışanları amirlerine aldırış etmemeye ve kafa tutmaya teşvik edin.

8. Mutlu insanlar bulup kavgaya tutuşturun.

9. Başarıyı ve "başarısızlığı" ödüllendirip, tembelliği cezalandırın.

10. Başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali yüksek birşey yapmaya karar verin, sonra da kendinizi ve herkesi mutlaka başarılı olacağınıza inandırın.

11. Gülünç veya mantıksız projeler icad edin ve onları hayata geçirmek için planlar yapın.

12. Müdahaleci yöneticilerden kaçının.

13. Sorunlarınızı çözdüğünü söyleyen kişilerden hiç bir şey öğrenmemeye çalışın.

14. Geçmişi, geçmiş başarılarınızı unutun.

Bu fikirlerdeki yöneticiler GM, HP, Intel, Microsoft, Motorola, Xerox gibi yüzlerce firmada yeniliklere imza atmışlar.

Kitaptan birkaç alıntı ile bitireyim;

"Elemanların arasında radikal sol kanat mensubu bir adam var. Beni rahatsız ediyor, yanlış düşündüğümü söylüyor, ona çaresizce ihtiyacım var" Rey More (Motorola başkan yardımcısı)

"CEO McKnight, Drew'a asla işe yaramayacağında ısrarcı olduğu projeden vazgeçmesini emretti. Emre aldırış atmeyen Drew çalışmasına devam ederek 3M'in en baiarılı ürünlerinden biri olan maskeleme bandını icat etti. Drew'un azmi firmamızın tanımlayıcı ürünü olan seloteypin icadına önayak oldu" (William Coyne, 3M ARGE başkan yardımcısı)

En iyi yönetim, bazen "sıfır" yönetimdir.

Apple'ın yöneticisi Steve Jobs'un, Machintosh'u geliştiren ekip üyelerinin binalarına bir korsan bayrağı çekerek şirketin geri kalan kısmına alenen meydan okumaları çok hoşuna gitmişti.

Sadece başlıklar bile bazılarımıza ne kadar aykırı gelmiştir, değil mi?

Bence her eve lazım bir kitap, özellikle "böyle iyiyiz, aman bir şey yapmayalım" diyenlere.

Selamlar,

Harun